Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.

Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni - spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.                 
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty - spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni - spotkanie raz w miesiącu w środę.

2020-10-05

W poniedziałek, 5 października br. w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieci spotkały się z„Juniorem. Opiekunem osób starszych”, czyli psim bohaterem książki Barbary Gawryluk z wyjątkowej serii książek przedstawiających historie niezwykłych psów. Podczas spotkania  mówiliśmy o tym, co znaczy „być na medal”. Dyskutowaliśmy na temat osób starszych, samotnych i schorowanych dla których bliski kontakt z psem jest szczególnie ważny i niesie wiele radości.

 

 

 

 

2020-09-23

Tonya Valko jest autorką książki pt.: „Arabska Żona”, która była tematem dyskusji na spotkaniu członków DKK dla Dorosłych. Pomysł na omawianie tej książki narodził się po spotkaniu z Autorką, która gościła w Bibliotece w Kwaczale i opowiadała o kulturze Orientu. O tym jak potoczyły się losy głównej bohaterki książki, która wyjechała z mężem muzułmaninem do Libii musicie państwo przeczytać sami.

 

 

 

 

 

2020-09-05

Dnia 5.09.2020 członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w Narodowym Czytaniu gdzie tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, oraz w spotkaniu autorskim z Edytą Świętek, autorkę bestsellerowych sag rodzinnych: "Spacer Aleją Róż", „Nowe czasy”, „Grzechy młodości”.

 

 

 

 

 

 2020-03-04

Uczestnicy spotkań DKK chętnie czytają reportaże. I tym razem omawialiśmy książkę o toczących się konfliktach zbrojnych i o życiu w ich cieniu. W reportażu „Widziałam”  Marii Wernikowskiej, mamy zbór kilku takich historii z różnych miejsc świata ogarniętych zarzewiem ognia. Jest więc Afganistan, Czeczenia, czy była Jugosławia. Wśród przyczyn konfliktu przewija się cały ogrom nieszczęść ludzkich, którym przyszło żyć  w piekle, które im ufundowali politycy.

 

 

 

 

 

 

 

2020-02-27

W Bibliotece w Alwerni, w ramach DKK  dla dzieci rozmawialiśmy na temat wzajemnej pomocy i wspieraniu w trudnych chwilach swoich przyjaciół. Podstawą spotkania było opowiadanie Justyny Wacławik pt.: Prawdziwy przyjaciel”. Jest to niezwykle pouczająca historia, posiadająca walory edukacyjne, której bohaterami są leśne zwierzęta.

 

 

 

 

2020-01-14

Fenek jest bardzo bystrym liskiem. Szybko się uczy, jest odważny i przyjacielski. Brakuje mu tylko jednej ważnej cechy. Jesteście ciekawi jakiej? Sprawdźcie koniecznie! Odpowiedź na to pytanie poznały już przedszkolaki z Poręby Żegoty na pierwszym spotkaniu DKK w 2020 r. czytając książkę Magdaleny Grucy „Przygody Fenka”.

 

 

 

 

 

 

2020-01-09

Podczas styczniowego spotkania DKK dla Dorosłych omawialiśmy reportaż Wojciecha Tochmana pt. „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Jest to opowieść ocalałych z ludobójstwa, mającego miejsce w 1994 r. w Rwandzie. Historia tym bardziej okrutna, że masakry dokonali przedstawiciele tego samego narodu. Uczestnicy spotkania zastanawiali się jaki wpływ na psychikę człowieka ma wojna, jak żyją Rwandyjczycy po takiej traumie oraz jak sobie radzą w życiu codziennym przepełnionym gorzkim wspomnieniem tamtych dni.

 

 

 

 

2019-12-12

 

Każde dziecko uwielbia Święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza gdy są białe i śnieżne. Kryją one w sobie niepowtarzalną magię i radość. Dnia 12 grudnia 2019 r. podczas ostatnich w tym roku  zajęć w ramach DKK w Porębie Żegoty mali czytelnicy wysłuchali opowiadania Elizy Piotrowskiej „Boże Narodzenie Tupcia Chrupcia”. Potem rozmawialiśmy na temat tradycji i obyczajów świątecznych, o prezentach, życzeniach, kolacji wigilijnej, kolędowaniu oraz Gwiazdce Betlejemskiej.

Ponieważ święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, życzymy wszystkim aby magia świąt trwała przez cały rok, nie tylko przez te kilka dni.

 

 

 

 

 2019-12-12

Dnia 12 grudnia br. w Bibliotece w Alwerni, w ramach DKK  rozmawialiśmy na temat tolerancji i akceptacji „inności”. Czytaliśmy baśń  H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, która uczy wrażliwości na krzywdę i empatii wobec słabych i pokrzywdzonych przez zły los.

 

 

 

 

 

2019-11-14

Dnia 14.11.2019 r. w Bibliotece w Alwerni odbyło się spotkanie czytelnicze z DKK. Czytaliśmy opowiadanie Paulette Bourgeois pt. „Franklin i nowy przyjaciel”. Jest to historia o przyjaźni sympatycznego żółwika i ogromnego łosia. Książeczka z tych co bawią, uczą i ciekawią.

 

 

 

 

 

2019-11-07

Dnia 7 listopada br. w bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie klubowiczów DKK, związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci uczestniczyły w zajęciach literacko – plastycznych, prowadzonych na podstawie książki Zofii Staneckiej „Nasza Paczka i niepodległość”. Autorka przybliżyła w tej książce znaczenie takich pojęć jak: cenzura, zabory, niepodległość, które dla dzieci nie zawsze są zrozumiałe.

 

 

 

 

2019-11-09

Podczas listopadowego spotkania DKK wspominaliśmy ostatnią wizytę aktora Mariana Dziędziela i omawialiśmy książkę Marcina Rychcika pt.: Kręcone siekierą: 9 seansów Smarzowskiego. Są w niej zawarte opowieści aktorów, którzy wspominają najciekawsze momenty mające miejsce w trakcie kręcenia znanych filmów Wojtka Smarzowskiego m.in.”Wołyń”, „Róża” czy „Pod Mocnym Aniołem”.  W książce pokazane są też emocje jakie towarzyszyły powstawaniu tych produkcji filmowych. Ciekawe są również wspomnienia członków ekipy filmowej, od których zależał końcowy kształt nakręconych filmów.

 

 

 

2019-10-24

Dnia 24.10.2019 r. odbyło się w Alwerni spotkanie  czytelnicze z DKK dla dzieci, na którym czytaliśmy opowiadania pt. „Brat i siostra – bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych” z książki „Bajkoterapia” pod. redakcją K. Szeligi. Rozmawialismy o szacunku do kolegów, osób starszych i o tym jak te uczucia pielęgnować, aby zostały w nas na zawsze.

 

 

 

 

 
2019-10-18

Dnia 18.10.2019 r.  członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu ze znanym tekściarzem oraz autorem książek Jackiem Cyganem. W trakcie opowieści nawiązał on do swojej najnowszej książki, a mianowicie „Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas”, będącej wzruszającą opowieścią mi.in. o Zbigniewie Wodeckim, Annie Dymnej, Ewie Błaszczyk, Edycie Górniak oraz Grzegorzu Markowskim.

 

 

 


2019-10-15

Dnia 15 października 2019 odbyło się spotkanie klubowiczów DKK w Porębie Żegoty. Tym razem dzieci spotkały się ze słoniem Elmerem. Sympatyczny i zabawny słoń w kratkę od razu zyskał sympatię przedszkolaków, które z uwagą słuchały opowiadania o jego przygodach. Na koniec dzieci pięknie wykleiły kolorową flizeliną postać Elmera.

 

 

 

 

 

2019-10-03

Dnia 3.10. 2019 r. członkowie DKK wzięli udział w spotkaniu z aktorem teatralnym i filmowym Marianem Dziędzielem, który opowiadał o początkach na scenie oraz ekranie, o swoich pasjach, młodości i wyborze zawodu aktorskiego. Wspomnienia w tonie żartobliwym wywoływały u publiczności salwy śmiechu i oklaski będące uznaniem dla geniuszu aktorskiego zaproszonego gościa.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane ze środków Instytutu Książki

 

 

 

2019-09-26

Rok szkolny się rozpoczął, a wraz z nim zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Dnia 26 września b.r. w bibliotece, w Porębie Żegoty podczas zajęć rozmawialiśmy o … przedszkolu! Czytaliśmy uroczą, ciepłą i zabawną książkę pt.: „Miś Tuliś idzie do przedszkola”. Na zakończenie spotkania dzieci zagrały w misiowe memory.

 

 

 

 

 

 2019-09-04

Podczas wrześniowego spotkania członków DKK dyskusja dotyczyła książki Kamila Bułaka i Wacława Krupińskiego pt.” Wodecki. Tak mi wyszło”. Jest to biografia utalentowanego, podziwianego i cenionego artysty Zbigniewa Wodeckiego. Przy dźwiękach jego muzyki klubowicze przypominali sobie ciekawostki i mało znane epizody z jego życia, żałując jednocześnie, że śmierć zbyt wcześnie przerwała karierę tak ważnej dla polskiej muzyki postaci.

 

 

 

 

 

2019-06-18

Dnia 18 czerwca 2019 roku w bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiona została książka pt. „Jarzębinka” Jakowa Tajca. Tradycyjna bajka rosyjska, z morałem, która uczy, że dobro, które dajemy innym, zawsze do nas powróci i to ze spotęgowaną siłą.

 

 

 

 

 

2019-06-06

Dnia 6 czerwca 2019 r. odbyło się w Alwerni spotkanie  czytelnicze z DKK dla dzieci, na którym poznawaliśmy dzieje najstarszej stolicy Polski - Gniezna, historię polskiego godła oraz losy pierwszych władców. Życie w średniowiecznej osadzie przybliżyła książka Jarosława Grygucia pt. "Tysiąc lat temu w Gnieźnie".

 

 

 

 

 

2019-05-21

Dnia 21 maja br człokowie DKK uczestniczyli w spotkaniu z popularnym podróżnikiem oraz dziennikarzem Przemkiem Kossakowskim. Była to nie lada atrakcja i uczta duchowa. Tematem wiodącym była kultura Indii i Gruzji. Autor spotkania przytoczył wiele anegdot i ciekawostek związanych z kręceniem programów telewizyjnych oraz nawiązał do swojego debiutu reporterskiego – książki pt.: „Na granicy zmysłów”.

 

 

 

 

 

2019-04-11

W ramach DKK dzieci z Alwerni podróżowały do kolejnego polskiego miasta, tym razem Poznania. Jego historię oraz podania ludowe z nim związane poznały z opowiadania Elizy Piotrowskiej pt.: "Legenda o założeniu Poznania".

 

 

 

 

 

2019-03-18

Dnia 18 marca 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK w Porębie Żegoty. Tym razem dzieci poznały książkę „Nietoperzyca Kaja i piękno uważności”, która pokazuje, jak wyjątkowa może być nasza różnorodność. Poprzez historię małej nietoperzycy, wyglądającej i żyjącej inaczej niż pozostałe zwierzęta, można było dostrzec jej siłę i poczucie własnej wartości. Postać Kai przypomina nam o tym, że nie ma jednej definicji piękna.

 

 

 

 

 

 2019-03-14

Dnia 14 marca br. odbyło się spotkanie  czytelnicze dla dzieci na którym czytaliśmy „Toruńskie pierniki” Marty Berowskiej. Przypomnieliśmy sobie również sylwetkę Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca Torunia i liczne wierszyki oraz anegdoty związane z tym uroczym miastem.

 

 

 

 

 

2019-03-13

Podczas marcowego spotkania członków DKK dyskusja dotyczyła książki Cherezińskiej pt.: „Harda”. Jest to piękna opowieść o twardej, ambitnej i silnej  Świętosławie, córce Mieszka I i Dobrawy, która z powodzeniem walczyła o mocną pozycję córki, żony i władczyni w świecie dumnych Piastów i Wikingów. W książce zawarto dużo szczegółów dot. ówczesnej kultury, życia dworskiego i obyczajów. Książkę można śmiało polecić wszystkim miłośnikom powieści historycznej.

 

 

 

 

2019-02-21

W ramach DKK poznawaliśmy Gdańsk. Dzieje miasta przybliżyła uczestnikom zajęć legenda Marty Berowskiej pt. „Lwy Gdańskie” ze zbioru „Przewodnik po legendach polskich”. Spotkanie czytelnicze odbyło się 21.02.2019 r. w MGBP w Alwerni. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze zabytki Gdańska: fontannę Neptuna, pomnik na Westerplatte, ratusz i inne. Niektórzy dzielili się wrażeniami z pobytu nad polskim morzem.

 

 

 

 

 

2019-02-14
Z okazji Walentynek  w bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się Walentynkowe Spotkanie z Książką. Poznaliśmy niesamowite przygody wilka, który szukał miłości, bohatera książki Orianne Lallemand. Później powstały walentynkowe upominki.

 

 

 

 

 


2019-02-04

Dnia 4 lutego 2019 r. w bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie najmłodszych czytelników, zrzeszonych w DKK. Tematem kolejnego spotkania była zima, bezpieczne zabawy  oraz sporty zimowe. „Czytaliśmy książkę „Marysia na nartach”, którą napisała Nadia Berkane, a następnie przy pomocy plansz z obrazkami poznawaliśmy zasady bezpiecznych zabaw zimowych  oraz  znane dyscypliny sportowe, jak: hokej, saneczkarstwo, jazda figurowa na lodzie, skoki narciarskie, snowboard. Nie zabrakło również muzyki i piosenek o tematyce zimowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-01-31

W ramach DKK poznawaliśmy zimową stolicę Polski - Zakopane. Spotkanie czytelnicze odbyło się 31.01.2019 r. w MGBP w Alwerni. W górskie klimaty wprowadziła wszystkich zebranych legenda Marioli Jarockiej "Jak powstały Tatry" oraz wiersze z książki Patrycji Wojtkowiak-Skóry pt. "Poznaję Polskę". Oprócz najważniejszych atrakcji Zakopanego, omawialiśmy również stroje oraz góralskie tradycje.

 

 

 

 

 

2019 -01-09

Tematem styczniowego spotkania członków DKK byli tajni agenci i szpiedzy działający na terenie naszego kraju. Bezwzględni, sprytni niczym z powieści Kena Folleta zostali opisani przez Sławomira Kopra w książce pt.: Wielcy szpiedzy w PRL. W książce znajdują się m.in. historie o szpiegostwie militarnym i przemysłowym. Nie brakuje też ciekawostek i anegdot, które zawsze wzbudzają zaciekawienie czytelnika i dodają pikanterii opisanym wydarzeniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-12-18

Dnia 18 grudnia  br. w bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci, tym razem poświęcone ono było nadchodzącym świętom. Dzieci wspólnie z tytułową bohaterką książeczki Misią Marysią poznali bożonarodzeniowe tradycje i przygotowywali się do świąt. W trakcie zajęć nie zabrakło świątecznych zagadek, zimowych zabaw: „zimowe kalambury”, „przeskakiwanie górek śniegowych”, „rzut śnieżką do celu” czy biegów narciarskich”.

 

 

 

 

 

 

 

2018-12-13

Dnia 13 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Rozmawiano o zabytkach Krakowa i atrakcjach turystycznych. Temat przybliżyła dzieciom książka Michała Rusinka pt.: „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek”, która doskonale oddaje nastrój i klimat tego królewskiego miasta.

 

 

 

 

 2018-12-05

W grudniu członkowie DKK  omawiali  doskonały kryminał M. Szymiczkowej pt.: „Tajemnica Domu Helclów”. Akcja osadzona w dziewiętnastowiecznym Krakowie doskonale oddaje atmosferę ówczesnego miasta. Do tego wnikliwa analiza obyczajów, doskonała intryga kryminalna i cięte dialogi. Wszystkich rozbawiła bohaterka Zofia Szczupaczyńska wścibska, uszczypliwa, żądna poklasku, dbająca o pozory kobieta, niemal wierne odzwierciedlenie Dulskiej.
Książka niezwykle ciekawa i interesująca dla tych, którzy znają Kraków i jego specyfikę. Doskonale oddana atmosfera dawnego Krakowa jest ogromnym atutem książki.

 

 

 

 

 2018-11-22

Dnia 22 listopada br. biblioteka w Porębie Żegoty wspólnie z dziećmi z DKK obchodziła Dzień Kredki. Książka Marii Kownackiej „Kredka kolegi Edka” zainspirowała dzieci do wykonania pięknych prac plastycznych.

 

 

 

 

 


2018-11-05

Dnia 5 listopada br. dzieci z DKK w Porębie Żegoty  przeżywały szalone przygody wspólnie z bohaterami książki Mai Strzebońskiej pt.: "Czarownica i ryby”. Główna bohaterka stanęła przed trudnym wyborem i musiała zdecydować, czy ważniejsze jest dla niej szczęście własne, czy innych. Po raz kolejny dzieci przekonały się jak ważna jest w życiu przyjaźń i empatia.

 

 

 

 

 

 

 

  2018-11-07

Listopadowe spotkanie DKK dla Dorosłych poświęcone zostało książce "Nic zwyczajnego..." Michała Rusinka będącej hołdem dla Wisławy Szymborskiej. Autor książki jako sekretarz i jedna z najbliższych jej osób znał poetkę doskonale. Dlatego jego wspomnienia zawierają fakty mało znane czytelnikom. Książkę czyta się jednym tchem, zawiera ona mnóstwo anegdot, dygresji, historyjek z życia noblistki.

 

 

 

 

 

 2018-10-25

Dnia 25 października 2018 r. w ramach DKK poznawano urodę i piękno naszej stolicy. Zastanawiano się skąd Warszawa wzięła swoją nazwę i dlaczego w jej herbie widnieje syrenka. Istnieje kilka legend o nadwiślańskim grodzie. Na spotkaniu uczestnicy przybliżyli sobie wersję M. Jarockiej pt. „Skąd się wzięła nasza Warszawa”. Przy okazji poznano również najsłynniejsze zabytki i atrakcje stolicy, które warto zobaczyć.

 

 

 

 


2018-10-15

Dzieci wraz z Misią Marysią, rezolutną kilkuletnią dziewczynką, poszukiwali zaginionej, ukochanej przytulanki. Gdzie ją znaleźli? Możecie się tego dowiedzieć czytając książkę pt.: „Marysia i zagubiona przytulanka”, którą napisała Berkane Nadia. Książkę omawiano dnia 15 października br. na spotkaniu DKK w  Porębie Żegoty.

 

 

 

 

 

 


2018-10-11

Dnia 11 października br. Klubowicze z DKK w Alwerni poznali opowieść o upartych, zawziętych dwóch wiewiórkach, które były egoistyczne i nie umiały współdziałać. Piękna opowieść z morałem bardzo przypadła do gustu dzieciom, które w trakcie rozmowy podkreślały rolę przyjaźni i satysfakcji, którą można odczuć tylko wtedy gdy posiada się empatię oraz dostrzega potrzeby innych.

 

 

 

 

 

2018-09-18

Dnia 18.09.2018 r. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu autorskim Leszka Mazana i Mieczysława Czumy. Z zachwytem słuchali zarówno opowieści o niepowtarzalnym uroku Krakowa oraz Galicji jak i  licznych anegdot opowiadanych przez krakowskich dziennikarzy. Spotkanie było niepowtarzalną okazją porozmawiania z  autorami popularnych książek o Krakowie, jego historii i mieszkańcach.

 

 

 



2018-06-11

11 czerwca 2018 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Porębie Żegoty czytano „Miodunkę” Khoa Le. Historia Miodunki utwierdziła młodych czytelników w przekonaniu, że należy być posłusznym wobec poleceń dorosłych, a wszelka niesubordynacja prowadzi tylko do kłopotów. Posłuszeństwo rodzicom i wychowawcom jest gwarancją bezpieczeństwa.

 

 

 

 



2018-05-14

W dniu 14 maja 2018 roku przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i II SP w Alwerni wzięli udział w spotkaniu z autorką literatury dziecięcej Ewą Stadtmüller oraz ilustratorem Łukaszem Zabdyrem. Popularna pisarka zadawała wiele literackich zagadek, czytała fragmenty swoich wierszy, prezentowała kukiełki wielu bajkowych postaci. Autorce towarzyszył grafik i ilustrator pan Łukasz Zabdyr. W trakcie spotkania rysował oraz w zabawny sposób pokazał jak z liter powstają różne obrazki.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

 

 


2018-05-10

MGBP w Alwerni gościła znanego krytyka kulinarnego, dziennikarza, podróżnika, publicystę oraz pisarza Roberta Makłowicza. Jest on doskonałym mistrzem słowa i gawędziarzem, który z powodzeniem łączy kulturę i historię z miłością do gotowania. Od lat prezentuje potrawy i zwyczaje kultur z całego świata. W charakterystycznym dla siebie żartobliwym stylu przekonywał, że kuchnia to historia pokoleń, które przez lata wypracowały swoje własne przepisy kulinarne, czyli kuchnia narodowa to nic innego jak tylko zbiór kuchni regionalnych.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

 

 


2018-04-25

"Bajki w zielonych sukienkach" były bohaterami spotkania DKK w Porębie Żegoty. Celem zajęć przygotowanych z okazji Dnia Ziemi było kształtowanie wśród dzieci świadomości ekologicznej i idei ochrony środowiska, w którym żyją. Na koniec młodzi czytelnicy wysłuchali również wiersza  Stanisława Kraszewskiego "Apel do ludzi".

 

 

 

 

 


2018-04-11

W kwietniu  spotkanie  DKK dla Dorosłych było poświęcone książce Ewy Cielesz pt. „Niskie drzewa”. Tematem książki była historia młodej nauczycielski języka polskiego, z wybujałą wyobraźnią, która miała ogromny wpływ na szereg wydarzeń rozgrywających się w malutkiej wiosce. Nie brak tutaj komizmu postaci i sytuacji, ale w porównaniu do jej poprzedniej książki „Siedem szmacianych dat”, ta książka o wiele mniej się wszystkim podobała. Może tylko szamanka wprowadziła trochę ożywienia i tajemniczości w całą tematykę utworu.

 

 




2018-04-09

Dnia 9 kwietnia br. Klubowicze z DKK w Porębie Żegoty poznali opowieść o niezwykłych wyczynach dzielnych bohaterów autorstwa Barbary Gawryluk pt. "Mali bohaterowie". Opowiadania zawarte w tej książce to prawdziwe historie dzieci, które stanęły przed trudnymi wyzwaniami i umieli wyjść obronną ręką w chwilach zagrożenia. Przy okazji przypomnieliśmy sobie telefony alarmowe i rozmawialiśmy w jaki sposób komunikatywnie przekazywać dyspozytorowi informacje na temat zaistniałego niebiezpieczeństwa.

 

 

 

 


2018-03-29

W atmosferze Świąt Wielkanocnych odbyło się spotkanie DKK dla dzieci w Alwerni. Czytano opowiadanie Renaty Piątkowskiej pt.”Pisanki”, rozmawianio o tradycjach świątecznych, ozdabianiu pisanek i strojeniu koszyczka.

 

 

 

 

 

2018-03-28

W ramach DKK dla Dorosłych omawiano książkę, która jest debiutem literackim Katarzyny Redmerskiej pt.: Sekret sprzed lat”. Historia jak z bajki. Jest więc rodzinna tajemnica wyjawiona na łożu śmierci, jest spadek i miłość łącząca głównych bohaterów.  A wszystko to w  otoczeniu sielskich krajobrazów Lubelszczyzny.     Książka ma około 500 stron, ale czyta się szybko bo obfituje w zabawne dialogi co niewątpliwie jest jej zaletą.

 

 

 


 
2018-03-26

W ramach DKK w Poręby Żegoty czytano opowiadanie autorstwa Jimenez Empar, Jimenez Nuria pt.: „Plusk! jak oszczędzać wodę”. Pomysł czytania tego utworu narodził się w związku z obchodzonym od 1992 roku Światowym Dniem Wody, którego ideą było uświadomienie państwom wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na stan gospodarczy i społeczny ziemi. W trakcie spotkania rozmawiano o ekologii i szacunku do natury.

 

 

 

 


2018-01-31

W ramach DKK dzieci z Alwerni zapoznały się z opowiadaniem Przemysława Wechterowicza pt. „Proszę mnie przytulić”. Ta ciepła historyjka to wspaniała opowieść o relacjach międzyludzkich, o dawaniu uśmiechu i okazywaniu uczuć. Piękna książka, która pokazuje jak wiele treści mieści się w pozornie małych gestach. Serdecznie polecamy każdemu.

 

 

 

 


2018-01-24

Klubowicze z DKK dla Dorosłych zainteresowali się książką Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk pt. „Klątwa”, która przeniosła ich do roku 1733 na Litwę. Książka tematyką, stylem pisania i klimatem przypominała powieści Henryka Sienkiewicza. Wszystkich zachwyciła cała plejada różnorodnych charakterów, intrygi, wątki miłosne przeplatające się z różnymi wydarzeniami historycznymi. Bardzo barwna i ciekawa opowieść o czasach  walki o tron między Stanisławem Leszczyńskim, a Augustem III. Książka ma swoją kontynuację pt.: "Zemsta".

 

 

 

 

 2018-01-23

W ramach DKK dzieci z Poręby Żegoty poznały przygody bohaterów Stumilowego Lasu i świętowały urodziny sędziwego Kubusia Puchatka. Nie obyło się bez zagadek związanych z misiem i jego przyjaciółmi, a przy ich rozwiązywaniu było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

 

 

 

 

 

 

2017-12-14

W pięknej bożonarodzeniowej scenerii odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK dla dzieci w Alwerni. W trakcie czytania opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. "Wigilia" rozmawiano o dzieleniu się opłatkiem, choince, kolędach, wieczerzy wigilijnej. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd.

 

 

 

 

 

2017-12-04

W ramach DKK dzieci z Poręby Żegoty czytały „Pudełko Hanki” Petera Carnavasa. Bohaterka tej urzekającej książki zupełnie przypadkiem zrozumiała, że przyjaciół nie zdobywa się za pomocą rzeczy materialnych, ale dzięki umiejętności współpracy oraz zrozumienia drugiej osoby. Niezwykła książka dla najmłodszych czytelników o prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności.

 

 

 

 

 


 2017-12-04

Ostatnie w  tym roku spotkanie  DKK dla Dorosłych było poświęcone książce Marii Nurowskiejpt.: „Anders”.
Jest to niejako biografia doskonałego polityka i generała zawierająca również wspomnienia osób, które go dobrze znały. Książka zawiera opisy i fakty historyczne wzbogacone o elementy życia prywatnego.  Wg klubowiczów otrzymany portret Generała Andersa nie jest bardzo szczegółowy. Niewątpliwie jednak autorka  potrafiła zaciekawić czytelnika i co najważniejsze przybliżyła i pokazała ludzkie oblicze znakomitego polityka i doświadczonego generała.

 

 

 

2017-11-23

O tym, że w baśniach wszystko jest możliwe, przekonały się przedszkolaki z  Alwerni, które w ramach DKK  wysłuchały książki M. Krüger pt. „Apolejka i osiołek”. Jest to historia pięknej królewny i królewicza, który po wypiciu wody z zaczarowanej studzienki zamienia się w osiołka. Co odczaruje złe zaklęcie? Kto nie zna tej historii koniecznie musi przeczytać tę książkę.

 

 

 

 

 

2017-11-13

Przygotowując się do Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z Poręby Żegoty w ramach DKK spotkały się 13 listopada 2017 r. na wspólnym czytaniu książki o przygodach  sympatycznego, zagubionego misia Czarnego Noska, który pracując w redakcji czasopisma odpisuje czytelnikom na ich listy. W ten sposób miś wciąga czytelnika w swoje zabawne ale i niebezpieczne przygody. "Pamiętnik Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej to pasjonująca lektura, która zaintryguje niejednego młodego czytelnika.

 

 

 

 


2017-10-23

W poniedziałek, 23 października 2017  r. w bibliotece w Porębie Żegoty w ramach DKK dzieci poznały opowiadanie pt.: „Kapciuszek” z książki  Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel ze zbioru „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii”. Opowieść na motywie klasycznej bajki braci Grimm, w której  odnajdujemy również aktualne wątki, problemy i zjawiska zachodzące w dzisiejszym świecie.

 

 

 

 

 2017-10-25

MGBP w Alwerni wzięła udział w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Społeczeństwa Informacyjnego.
Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych członkowie klubu omawiali „Portrety z łagru” Michaiła Chodorkowskiego, które znalazły się w pakiecie „Paczki literackiej”. Książka zawiera felietony pisane w ostatnich latach pobytu autora w łagrze, który przez lata budował swoje imperium biznesowe, ale przy tym otwarcie zaczął krytykować politykę Putina. Opowiadania łagrowe zawierają charakterystykę systemu penitencjarnego i sądowego w Rosji, gdzie od lat nic się nie zmienia i króluje bezkarność oraz korupcja stróży prawa.

 

 


2017-10-19

Dnia 19 października 2017 r. w bibliotece w Alwerni w ramach DKK dzieci poznały niezwykłe przygody żyrafy, bohaterki książki A.H. Benjamina pt. „Krótkowzroczna żyrafa”. Książka uczy jak radzić sobie w trudnej emocjonalnej sytuacji i zaakceptować swój wygląd.W trakcie zajęć nie zabrakło również zagadek o zwierzętach i wspólnej zabawy z interaktywna książką pt.: „Wszyscy ziewają”.

 

 

 

 


2017-09-11

Po wakacyjnej przerwie, 11 września ruszyły spotkania dzieci w  DKK w Porębie Żegoty. Tym razem czytano książkę Nicka Bromleya „Otwórz bardzo ostrożnie. Uważaj na palce”. Książka napisana w stylu Herve`a Tulleta jest wyjątkowa, zabawna i śmieszna. Dała dzieciom dużo radości oraz niezapomnianych wrażeń w trakcie zabawy z tekstem. 

 

 

 

 

 

 2017-09-07

Biblioteka w Alwerni gościła w czwartek, 7 września 2017 r. znanego dziennikarza, prezentera telewizyjnego, aktora Bronisława Cieślaka.
Uczestnicy spotkania poznali kulisy produkcji słynnego, polskiego serialu kryminalnego ”07 zgłoś się”, który cieszył się dużą popularnością za sprawą błyskotliwego, pewnego siebie porucznika Borewicza. Wraz z Bronisławem Cieślakiem do Alwerni przyjechał dziennikarz, fotoreporter Piotr Karol Piotrowski, który opowiadał o przygodach aktorskich na planie filmowym oraz o książce swojego autorstwa „07 zgłasza się - opowieść o serialu”. Spotkanie było niepowtarzalną okazją porozmawiania z Bronisławem Cieślakiem, który doskonale bawił publiczność, zachwyconą jego osobowością i poczuciem humoru.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

 

 2017-05-22

Zawsze jest wyjście z sytuacji, a potrzeba podsuwa najlepsze pomysły. Do takiego wniosku doszli uczestnicy DKK w Porębie Żegoty po wysłuchaniu opowiadania Davida McKee pt.: „Elmer na szczudłach, gdzie główny bohater musi znaleźć wyjście z opresji.

Książki o Elmerze cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, być może dlatego, że są proste w swoim  przekazie, niosą uniwersalne wartości, pobudzają wyobraźnie dziecka oraz bawią. Zachęcamy gorąco do czytania książek o przygodach pomysłowego i kolorowego słonia Elmera, dla którego nie ma rzeczy niemozliwych.

 

 

 

2017-05-17

Któż z nas nie pamięta najwybitniejszej artystki polskiej estrady i kabaretu Hanki Bielickiej. Członkowie DKK dla Dorosłych z przyjemnością czytali wspomnienia, anegdoty związane z życiem zawodowym tej wielkiej artystki.  Autor książki Zbigniew Korpolewski był długoletnim przyjacielem oraz współpracownikiem pani  Hanki Bielickiej. W swojej książce umieścił sporo monologów i dialogów z repertuaru gwiazdy i  to one najbardziej podobały się klubowiczom.

 

 

 

 


2017-04-28

Bibliotekę w Porębie Żegoty odwiedził Wojciech Widłak. Spotkanie odbyło się 28.04.2017 r. w ramach DKK dla Dzieci, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki. Autor popularnej serii o Panu Kuleczce opowiadał skąd czerpie pomysły do swoich książek, podkreślając rolę wyobraźni. Aby pokazać jak działa wyobraźnia zaproponował zabawę w „Worek Pomysłów”, w którym znajdowały się różne rekwizyty, a zadaniem dzieci było wymyślenie skojarzenia z nim związanego. Pomysłowość dzieci  nie miała granic. Wszyscy bawili sie doskonale.

 

 

 

 2017-04-25

Dnia 25 kwietnia br. członkowie DKK dla Dorosłych mieli niecodzienną okazję spotkać się z popularnym i znanym aktorem Andrzejem Grabowskim. Były anegdoty o sukcesach i trudnościach związanych z pracą zawodową, były wspomnienia lat młodzieńczych aktora, a przede wszystkim ludzi, których już nie ma wśród nas.
Jak powiedział Elias Canetti  „Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija”. 

 

 

 

 


2017-04-24

Przygotowując się do spotkania autorskiego z panem Wojciechem Widłakiem 24 kwietnia br. w DKK w Porębie Żegoty rozpoczęliśmy czytanie jego książki pt. „Wesoły Ryjek”.
Książeczka pełna humoru o perypetiach niezwyczajnego bohatera, który odkrywa świat i uczy się wielu ciekawych rzeczy nie ustając w dociekliwości.

 

 

 

 

 

 2017-04-20

Nie trzeba znać się na wszystkim, gdy ma się dobrych i wiernych przyjaciół. Do takiego wniosku doszły dzieci na spotkaniu DKK w Alwerni po wysłuchaniu pouczającego opowiadania Ewy Kozyry-Pawlak pt. „Piękna i mądra bajka o troskach zająca Grajka”. Niezwykle zabawna opowieść o wartości różnych talentów, które mogą być przydatne innym, a do tego piękne i dowcipne ilustracje.

 

 

 

 

 2017-04-07

Dnia 7.04.2017 r. członkowie DKK dla Dorosłych spotkali się z pisarzem Markiem A. Koprowskim, który opowiadał o swoim warsztacie pisarskim i zainteresowaniach historią Polaków żyjących w Rosji. Tematyka związana z martyrologią Polaków na Wołyniu niezwykle zaciekawiła uczestników spotkania tym bardziej, że autor w swoich książkach zawiera relacje świadków wydarzeń mających miejsce w 1943 roku.

 

 

 

 

 

2017-04-03

Po raz kolejny dzieci na spotkaniu DKK w Porębie Żegoty czytały opowiadanie brytyjskiego pisarza Davida McKee. Jednak tym razem uwaga dzieci skupiła się na tęczy gubiącej swoje kolory i słoniu, który pomagał w ich odzyskaniu. Na spotkaniu czytelniczym wykonano barwną tęczę z dłoni dziecięcych, którą wkomponowano w efektowną, wiosenną dekorację biblioteki.

 

 

 

 

 


2017-02-20

Piękno tkwi w różnorodności. Do takiego wniosku doszły dzieci na spotkaniu DKK w Porębie Żegoty po wysłuchaniu mądrego opowiadania Davida McKee pt.: Elmer i Wilbur. Kolorowy słoń pokazał najmłodszym jak akceptować odmienność i budować dobre relacje z przyjaciółmi i rodziną. Zapraszamy najmłodszych do świata Elmera, który z pewnością pomoże im w zrozumieniu, że żartowanie z innych nie zawsze jest dobrym pomysłem i czasem może zostać żle zrozumiane.

 

 

 

 

 

2017-02-08

Sagi skandynawskie od lat cieszą się wśród czytelników dużą popularnością. W środę, 8.02.2017 r. członkowie DKK dla Dorosłych odświeżyli sobie zapomnianą już powieść Gulbranssen Trygve „A lasy wiecznie śpiewają”. Jest to niezwykle ciepła, przetłumaczona na ponad 30 języków opowieść o starym chłopskim rodzie Björndal żyjącym w skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii, gdzie szanuje sie prawa i tradycję, a honor jest największą wartością. Jak w każdej sadze są tajemnice rodzinne, a miłość przeplata się z nienawiścią. Książka weszła do klasyki literatury i fascynuje do dziś.

 

 

 

 

 


2016-12-15

W czwartek, 15 grudnia 2016 r. w bibliotece w Alwerni w ramach DKK dzieci poznały opowiadanie Elizy Piotrowskiej pt. „Święta Tupcia Chrupcia”. Tytułowy bohater wymyśla sposób uratowania marznącego na mrozie ptaszka by zasłużyć na prezent od Świętego Mikołaja. Święta to dobry czas by stać się lepszym i grzeczniejszym.

 

 

 

 

 

 2016-12-12

Dnia 10 grudnia 2016 r. członkowie DKK dla Dorosłych wysłuchali grupy artystycznej działającej przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Stowarzyszeniu Młoda Alwernia oraz mieli możliwość obejrzeć niezwykły spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Uszytego Katarzyny i Andrzeja Kopczyków pt. „Dong co ma świecący nos” Edwarda Leara. Na spotkaniu czytelniczym uzupełniliśmy wiedzę na temat życia tego poety i artysty, który mimo pełnego cierpienia i choroby dzieciństwa tworzył tak oryginalne wiersze, którymi się zachwycamy do dziś.

 

 

 

 

2016-12-06

W poniedziałek 5 grudnia 2016 r. dzieci uczestniczyły w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Porębie Żegoty. Tematem spotkania była książka dla pasjonatów bajek Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Zielony i Nikt”. Autorka przeniosła słuchaczy daleko, za siódmą górę i rzekę, gdzie wśród leśnej głuszy znajdowała się stara studnia, w której mieszkał Nikt. Pewnego dnia odwiedził go Zielony i namówił do wspólnej wędrówki po lesie. Książka Małgorzaty Strzałkowskiej była wstępem do zabawy „Wpadłem do studni” i inspiracją w pracy plastycznej „świat widoczny z perspektywy mieszkania w studni”.

 

 

 

 

 2016-12-01

Dnia 28 listopada 2016 r. w Bibliotece Porębie Żegoty w ramach DKK dzieci poznały sympatycznego słonia Elmera, wymyślonego przez brytyjskiego autora Davida McKee. Książka o odwadze, pokonywaniu przeszkód i przyjaźni. Wspólnie z Elmerem uczyliśmy się tolerancji i otwartości na innych.

 

 

 

 

 

2016-11-28

W sobotę, 26 listopada 2016 r. członkowie DKK dla Dorosłych spotkali się z psychologami: Joanną Jeżak i Bogumiłą Burekowską, które wprowadziły zebranych w dyskusję „czy warto dbać o relacje”. Temat niezwykle ważny, bo relacje z drugim człowiekiem to znaczący element na płaszczyźnie życia rodzinnego, towarzyskiego i zawodowego. Niezwykle ciekawe oraz pouczające spotkanie.

 

 

 

 

 


2016-11-10

„Oto książka o Walentym oraz o Marcinie świętym, którzy kiedyś się spotkali w sprawie ludzi i rogali”.

Dnia 10 listopada 2016 r. w Bibliotece w Alwerni w ramach DKK dla dzieci odbyły się zajęcia nawiązujące do zbliżającego się Dnia św. Marcina. Prezentacja multimedialna przybliżyła legendę o rogalach świętomarcińskich ciekawie opisaną przez Elizę Piotrowską.

 

 

 

 

2016-10-19

O podróżniczy pasjach i nie tylko… dyskutowali członkowie DKK dla Dorosłych. W rozmowy zostały wplecione anegdoty, zabawne wydarzenia podróżnicze Martyny Wojciechowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Wojciecha Cejrowskiego. Poznanie szczegółów z ich wypraw w nieznane zakątki świata wyzwoliły chęć odbycia podróży marzeń i zobaczenia wielu fascynujących miejsc.

Czas pomyśleć o wybraniu kierunku i formie wyjazdu, poznać specyfikę kulturową planowanych wycieczek aby były one w pełni wyjątkowe i niepowtarzalne. Czas spełniać marzenia.

 

 

 2016-10-17

Dnia 13 października br. w Bibliotece w Alwerni w ramach DKK dla dzieci odbyły się zajęcia z wykorzystaniem opowiadania Benjamina Chauda pt. Żegnaj Skarpetko!. To niezwykle mądra i wartościowa publikacja, która uczy, że zwierzęta to nie zabawki tylko żywe stworzenia potrzebujące troski, opieki i miłości. Dużo radości sprawiła dzieciom gra na podstawie interaktywnej książki Herve Tulleta pt. Naciśnij mnie.

 

 

 

 

 2016-09-22

MGBP w Alwerni gościła  znanego dziennikarza, felietonistę, satyryka Michała Ogórka, który obdarzony ciętym piórem, w sposób niezwykle żartobliwy opowiadał o swojej twórczości. Pogodny, z niebanalnym dowcipem świetnie bawił licznie zgromadzoną i zachwyconą jego osobą publiczność. Z właściwą sobie pikanterią opowiadał o swoich książkach promując jednocześnie publikacje: „Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas”, „Na drugie Stanisław” oraz „Kiełbasa i sznurek” /napisane wspólnie z prof. Jerzym Bralczykiem/. Na zakończenie gospodarze częstowali gości ogórkami w różnej postaci od kiszonych po konserwowe, na ostro i na słodko.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

 

2016-05-31

Bibliotekę w Alwerni odwiedziła Ewa Chotomska. Spotkanie odbyło się 31 maja br. w ramach DKK dla Dzieci . Autorka w przebraniu Ciotki Klotki – postaci znanej z popularnego TIK-TAKA zafascynowała wszystkie dzieci. Było wspólne śpiewanie, recytowanie wierszy i zabawne historie opowiadane przez pisarkę, która gorąco zachęcała przedszkolaków do tworzenia rymowanek.

 

 

 

 


2016-05-18

"Budzący grozę krajobraz, opustoszała farma i krwawa tajemnica sprzed lat” – tak w skrócie można opisać fabułę książki Charlotty Link „Drugie dziecko” . Klubowicze z DKK dla Dorosłych w Alwerni zgodzili się, że to kolejny dobry kryminał autorki, który czyta się z wielką przyjemnością. Polecamy wszystkim gorąco.

 2016-05-12

Dnia 12 maja 2016 r. w bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się w ramach DKK dla Dzieci spotkanie autorskie z dziennikarką, pisarką Małgorzatą Strękowską-Zarembą, które zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki. Dzieci przebrane za postacie z bajek odpowiadały na zagadki zadawane przez autorkę. Humor płynący z opowiadania „Okropny Maciuś nie chce się zakochać” rozweselił wszystkich uczestników spotkania. Była też i zabawa polegającą na użyciu odpowiednich gestów do słów wiersza o dniach tygodnia.

Spotkanie z autorką wywołało mnóstwo emocji i dało dużo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością dzieci chętnie sięgną po jej książki.

 

 2016-04-21

W Bibliotece w Alwerni w ramach DKK dla dzieci odbyły się zajęcia z wykorzystaniem opowiadań pt.: Maryna Evy Mejuto oraz Orzechowy łasuch Roberta Mezquity. Z zaangażowaniem uczestnicy śledzili proces pieczenia chleba, który ostatecznie nie został upieczony.
Opowiadania o dobrej organizacji pracy oraz odpowiednim rozplanowaniu obowiązków. Polecamy!!!

 

 

 

 

 2016-04-20

Czytelnicy z DKK w Alwerni omawiali książkę Katarzyny Michalak „Nie oddam dzieci”. Tematyka na wskroś „chwyta za serce”. Główny bohater podejmuje walkę o dzieci. Desperacko walczy o miłość oraz rodzinę po tragicznej śmierci żony. Książka, która napełnia smutkiem, a u wrażliwych może wywołać łzy.

2016-04-18

W Porębie Żegoty w ramach DKK dzieci przypomniały sobie Tove Jansson, autorkę słynnych muminkowych opowieści, przepełnionych magią i humorem. Zapewne z tego powodu książki Jansson należą do najbardziej znanych i lubianych książek naszych czasów. Uczestnicy spotkania spędzili cza na wspaniałej zabawie z bohaterami „Doliny Muminków”, którzy wprowadzili ich do niezwykłego świata, gdzie każdy może liczyć na przyjaźń, szczerość, akceptację i pomoc.

 

 

 

 

2016-03-10

W Bibliotece w Alwerni w ramach DKK odbyły się zajęcia z wykorzystaniem książki Liliany Bardijewskiej pt. Moje-nie moje. Dzieci poznały historię jajka porzuconego na leśnej polanie, którym opiekowały się chętnie wszystkie zwierzęta, dopóki nie wykluło się z niego brzydkie pisklę. Wtedy tylko kangur nie odwrócił się od maleństwa i postanowił go wychować. Książka bardzo wartościowa, która uczy, że nie należy innych oceniać po wyglądzie.

Bardzo zachęcamy do sięgnięcia po tę lekturę.

 

 

 

2016-03-07

W Porębie Żegoty w ramach DKK dzieci poznały „Zaczarowaną zagrodę” A. i Cz. Centkiewiczów. Pogłębiły wiedzę na temat Antarktydy, którą wykorzystały przy rozwiązywaniu krzyżówki. Choć tej zimy brakowało nam śniegu, to dzieci świetnie odnalazły się w omawianym temacie i krainie wiecznego lodu.

 

 

 

 

 

 


2016-03-02

Dnia 29 lutego br. w Porębie Żegoty odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK. W związku z obchodzonym Światowym Dniem Kota przedmiotem zajęć były kotki. Czytano opowiadanie Melanii Kapelusz pt. „Pazurek”, a później nadszedł czas na prace plastyczne w postaci kotów i myszek wykonywanych z jajek.

 

 

 

 

 


2016-02-25

Dnia 25.02.2016 r. dzieci w Bibliotece w Alwerni w ramach DKK poznały książki wietnamskiej pisarki Khoy Le pt. „Szymek brudas” oraz „Potarganiec”. Piękne ilustracje i prosty przekaz książek na temat higieny osobistej bardzo zainteresował uczestników zajęć. Temat czystości został potraktowany w sposób niezwykle taktowny, dzieci nabrały przekonania, że codzienne mycie jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia.

 

 

 

 

 

2016-02-10

Klubowicze z DKK dla Dorosłych w Alwerni omawiali książkę Wojciecha Jagielskiego pt. „Wszystkie wojny Lary”. Nieszczęściem bohaterki książki są czasy w których przyszło jej żyć, a przypadły one na dwie wojny: czeczeńską i syryjską. Klubowicze zastanawiali się, czy matka zdolna jest uchronić swoje dzieci przed  fanatyzmem religijnym? Odpowiedź znajdą państwo w książce Jagielskiego. Gorąco polecamy!

 

 

 

 

 

 

2016-01-13

Dnia 13 stycznia 2016 r. w bibliotece w Alwerni zebrali się uczestnicy DKK dla Dorosłych. Przedmiotem dyskusji była "Mała zagłada" Anny Janko. Tragiczna opowieść rodzinna z okresu II wojny Światowej. Książka jest wciągającą opowieścią. Matka autorki ocalała z masakry wsi Sochy, którą Niemcy spacyfikowali w odwecie za działania partyzantów. Nieludzki obraz mordowania najbliższych towarzyszył bohaterce przez lata i nie dał o sobie zapomnieć. Książka może być przestrogą. Należy pamiętać, że wojna nie umiera, a w każdej chwili może upomnieć się o swoje…

Lektura bezwzględnie obowiązkowa.

 

 

 

 

2015-12-07

Członkowie DKK w Porębie Żegoty poznawali przygody drewnianego pajacyka Pinokia, a także uczestniczyli w grze sprawdzającej znajomość przeczytanej książki.

 

 

 

 

 

 

 


2015-12-03

W atmosferę zimowej scenerii członków DKK dla Dzieci w Alwerni wprowadziło opowiadanie Nicka Butterwortha pt. Mroźna noc. Dzieci współczuły zwierzętom, które marzły, a dzięki pięknemu plakatowi umieszczonemu na końcu książki nauczyły się, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które trzeba dokarmiać.

 

 

 

 

 

 




2015-11-19

W dniu 19 listopada członkowie DKK dla Dzieci w Alwerni poznały najważniejsze zasady savoir- vivre`u. Do tematu wprowadziło ich opowiadanie Margarity del Mazo pt. "Pazurzak". Dobre zasady zachowania przedstawiła również zabawna panda z książki Oli Cieślak pt. "Co wypanda, a co nie wypanda". Było dużo śmiechu i zabawy.

 

 

 

 

 

 

2015-11-16

Członkowie DKK w Porębie Żegoty bawili się odpowiadając na pytania: dlaczego wypadają zęby mleczne?, skąd się bierze sól w morzu i na wiele innych. Zajęcia były prowadzone na podstawie książek popularnonaukowych, które wyjaśniały wiele ciekawych zagadnień przyrodniczych.

 

 

 

 

 

 

 

2015-10-15

Dnia 15 października br. w Bibliotece w Alwerni w ramach DKK dla Dzieci odbyły sie zajęcia, w których wykorzystano opowiadanie Anny Casalis pt. " Tupcio Chrupcio nie chce jeść". Uczestnikom bardzo podobała się opowieść o myszce i jej problemach, z którymi nieźle umiała sobie radzić. Niektóre dzieci utożsamiały się z bajkowym bohaterem, który grymasił przy jedzeniu. A po spotkaniu wszyscy mieli ochotę na  małe co nieco...

 

 

 

 

2015-09-14

W Bibliotece w Porębie Żegoty członkowie DKK poznawali zabawne historyjki książkowe, na podstawie, których odpowiadali na nurtujące ich pytania w rodzaju: skąd się biorą dziury w serze?, dlaczego samoloty umieją latać?, gdzie jest wiatr który nie wieje?

 

 

 

 

 

 

 

2015-09-16

Klubowiczów z DKK dla Dorosłych zainteresowała postać Papuszy/ właśc. Bronisławy Wajs/. Była ona jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Poetka pisząca w języku romskim w swoim środowisku  spotykała się z niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli  romskiej kobiety. Za przekroczenie norm obowiązujących wśród Cyganów zapłaciła odrzuceniem i samotnością. Klubowicze obejrzeli urywki filmu fabularnego  w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze pt. "Papusza", który wywołał lawinę wspomnień dot. Cyganów, ich  taborów przemierzających polskie wsie i miasteczka. Któż z nas ich nie pamięta?

 

 

 

 

 

 

2015-06-14

W bibliotece w Porębie Żegoty członkowie DKK poznali przygody rodzeństwa Kuby i Buby. Niezwykłe i zabawne perypetie bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir- vivre dla dzieci” rozbawiły dzieci do łez. Każdy, kto przeczyta tę książkę czegoś się z niej nauczy!

 

 

 

 

 

 

 

2015-06-12

Dnia 12 czerwca 2015 r. w bibliotece w Alwerni odbyło się w ramach DKK dla Dorosłych spotkanie autorskie z dziennikarką Marią Czubaszek, które zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki. Pani Maria Czubaszek z humorem opowiadała o warsztacie swojej pracy, o ludziach z którymi pracuje. Obdarzona nieprzeciętnym poczuciem humoru doskonale bawiła licznie zgromadzoną publiczność.

 

 

 

 

 


2015-06-10

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, 10 czerwca 2015 r. odbyły się 2 spotkania z autorką książek dla dzieci Zofią Stanecką. Spotkania miały miejsce w Porębie Żegoty oraz Alwerni i były dofinansowane ze środków Instytutu Książki. Autorka opowiadała o swojej twórczości i etapach powstawania książki. W trakcie spotkania dzieci tworzyły z różnych kształtów własne obrazy. Spotkanie było bardzo udane, wszyscy doskonale się bawili.

 

 

 

 

 

 

2015-05-12

W Alwerni w ramach DKK dla dzieci zaproszeni goście obejrzeli  prezentację multimedialną w oparciu o książkę pt.:“Opowiem ci mamo, co robią mrówki”. Klubowicze  poznali różnorodny i ciekawy świat owadów, ślimaków oraz pajęczaków. Wszystkich zachwyciła pracowitość mrówek.

 

 

 

 


2015-05-06

 W DKK dla Dorosłych w Alwerni przyszedł czas na omawianie reportaży. Wszyscy członkowie zgodzili się, że jedne z najbardziej interesujących reportaży pisze Jacek Hugo-Bader, który w 2011 roku odbył podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Relacje z podróży zamieścił w swoich książkach. Klubowicze omawiali „Białą gorączkę”, która stanowi zapis podróży samochodowej autora z Moskwy do Władywostoku. Książka rewelacyjna

2015-04-22

Któż z nas nie słyszał o fenomenalnej, pełnej uroku  artystce Ewie Demarczyk? Jej występy pełne ekspresji przyciągały rzesze fanów na całym świecie. Przy dźwiękach jej muzyki klubowicze z DKK dla Dorosłych  z łezką w oku wspominali żywą legendę polskiej piosenki. Z ogromnym zainteresowaniem wszyscy wsłuchali się w czytane  urywki książki Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze pt. Czarny Anioł.

 

 

 

 

 


2015-03-24

W dniu 24.03.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w MGBP w Alwerni. Dzieci za pomocą mapy poznawały wybrane miasta i państwa Europy. Podstawą zajęć była książka koreańskiej autorki Heekyoung Kim pt. „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”. Podczas zajęć dzieci nauczyły się pojęcia legendy mapy oraz odczytywania znaków znajdujących się na niej.

 

 

 

 


2015-02-10

Przedmiotem zainteresowania członków DKK dla Dzieci w Alwerni było opowiadanie Benjamina Chauda pt. „Misiowa piosenka”. Historia bohatera została przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej. Dzieci podążały śladami Niedźwiadka, który obudził się z zimowego snu i udał się w pogoń za pszczołą przez góry, lasy, ulice, aż do samej opery paryskiej. Książka „Misiowa piosenka” pogłębiła zdobyte wcześniej przez dzieci wiadomości o zabytkach Paryża.

 

 

 

 

2015-01.27

Dwa ostatnie spotkania członków DKK dla Dzieci w Alwerni były poświęcone podróżom po Europie. Uczestników oprowadzali znani bohaterowie bajek. Do Szwecji zabrała ich Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren, a do Finlandii Muminki Tove Jansson. Belgięzwiedzili razem ze smerfami Peyo, a Francję z Mikołajkiem oraz Asteriksem i Obeliksem Rene Gościnnego. Naszych czeskich sąsiadów odwiedzili razem z Krecikiem i Rumcajsem Václava Čtvrtka. Natomiast Pszczółka Maja Waldemara Bonelsa pofrunęła  z dziećmi do Niemiec. Zabawa była doskonała.

 

 

 

 

2014-12-18

Dnia  17.12.2014 r.  w ramach DKK w Porębie Żegoty odbył się poranek filmowy dla  dzieci. Wyświetlany film pt. "Gwiazdka Misia Uszatka” wg książki Czesława Janczarskiego wprowadził dzieci w nastrój zimowy oraz świąteczny. Spotkanie było wzruszające. Były uśmiechnięte twarze, spontaniczne wypowiedzi, świąteczne życzenia. Dzieci podarowały bibliotece wykonany przez siebie piękny świąteczny stroik.

 

 

 

2014-12-09

Dnia 3 grudnia 2014 r. w bibliotece w Alwerni zebrali się uczestnicy DKK dla Dorosłych.

Przedmiotem wspólnego zainteresowania była książka Ellen Alpstein pt.: „Caryca”. Jest to książka biograficzna, umiejętnie łącząca  fikcję i fakty historyczne. Bardzo rzetelnie przedstawiająca realia epoki, życie i stosunki panujące w Rosji w latach 1690-1727. Jest to również fascynujący portret Marty Heleny Skowrońskiej, z pochodzenia prawdopodobnie Polki lub Litwinki, córki prostego chłopa pańszczyźnianego, która została żoną Piotra Wielkiego, a po jego śmierci rządziła państwem. Po lekturze tej książki człowiek aż marzy o zwiedzeniu dawnego Piotrogrodu, miasta zbudowanego przez cara na bagnach.

Książka godna polecenia, zapadająca głęboko w pamięć.

 

 


2014-11-20

Dnia 19.11.2014 r. w ramach DKK w Porębie Żegoty odbył się turniej wiedzy o Plastusiu oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Mój Plastuś”.

Dzieci wykazały się dużą znajomością książki Marii Kownackiej pt.: "Plastusiowy pamiętnik”. Doskonale radziły sobie również w  trakcie zabawy polegającej na odgadywaniu przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku. Za udział w konkursach każdy uczestnik otrzymał: Order Plastusia, dyplom, książeczkę do kolorowania oraz słodycze.

 


2014-10-02

Dnia 24.09.2014 r. w ramach DKK w Porębie Żegoty dzieci czytały książkę Marii Kownackiej pt.: "Plastusiowy pamiętnik".

Opowiadania o koleżeństwie, przyjaźni, pomocy innym zapadły dzieciom głęboko w serce. Na zakończenie spotkania uczestnicy z zadumą kolorowali jesienne liście, które ozdobiły bibliotekę.

 

 

2014-05-27

W dniu 23.05.2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w MGBP w Alwerni. Dzieci poznały opowiadanie Janoscha pt.: „Ach, jak cudowna jest Panama". Bohaterami tej zabawnej, pełnej humoru książki byli dwaj przyjaciele Miś i Tygrysek, którzy wyruszyli w podróż do kraju ich marzeń-Panamy. Historia ich przygód stała się doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi o ich marzeniach i o sile przyjaźni.



 

 


 

2014-04-17

W dniu 16.04.2014 r. odbyło się  spotkanie dzieci w ramach DKK w Porębie Żegoty. Było mnóstwo zabawy, czytaliśmy wiersz Teresy Podleś  pt.: "Wielkanoc zajączka" ze zbioru „Bajki mojej babci”, a następnie poznawaliśmy symbole oraz tradycje wielkanocne. W nastroju świątecznym życzyliśmy sobie pogodnych i radosnych Świąt.



 


2014-04-10

W dniach 25.03. 2014 r. oraz 8.04.2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w MGBP w Alwerni. Dzieci wysłuchały pełnej humoru opowieści o odwadze Nusi, która zgubiła się w lesie, stawiła czoło wilkom oraz pokonała własny strach. Książka "Nusia i wilki" to jedna z trzech książek o niezwykłej dziewczynce napisanej przez cenioną szwedzką pisarkę P. Lindenbaum.
Książka bardzo dobrze pokazuje, że najbardziej bojaźliwe dziecko może pokonać uczucie strachu i przeobrazić lęk oraz nieśmiałość w odwagę.

 

 

 

2014-03-05

Dnia 5 marca 2014 r. w bibliotece w Alwerni zebrali się uczestnicy DKK dla Dorosłych. Tym razem przedmiotem wspólnego zainteresowania była książka Jodi Picoult pt.: "W imię miłości". Głównym wątkiem powieści jest molestowanie seksualne kilkuletniego syna pani prokurator. Książka porusza trudny temat molestowanie nieletnich i determinację matki by chronić własne dziecko. Nie brakło tutaj dylematów moralnych oraz refleksji przy czytaniu książki. Klubowicze zastanawiali się gdzie przebiega granica pomiędzy karą za krzywdy, a przyzwoleniem otoczenia na naganne zachowania wobec nieletnich oraz czy istnieje usprawiedliwienie dla pozbawienia życia drugiego człowieka?
Wszyscy się zgodzili, że książka jest godna polecenia
.



 



2014-03-07

W dniu 19 lutego 2014 r. odbyło się  spotkanie dzieci w ramach DKK w Porębie Żegoty. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem ze zbioru "Bajkowa niania" pt.: "W mojej szafie" . Wybór bajeczki nie był przypadkowy. Zdarza się bowiem, że dziecko przeżywa różne lęki, np. przed ciemnością, czymś nieznanym, czy wizytą u lekarza. Starannie dobrana literatura ma więc pomagać dzieciom w pokonywaniu ich obaw, lęków oraz codziennych problemów.



 

 

2014-01-15

W dniu 14.01.2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w MGBP w Alwerni. Uczestnicy  poznali przygody niezwykłej dziewczynki Pippi Pończoszanki, którą stworzyła znana na całym świecie szwedzka pisarka Astrid Lingren.
Ta ciekawa podróż po dziecięcej literaturze z pewnością powiększyła grono przyjaciół rezolutnej, dziewięcioletniej Pippi.




2013-06-26

W dniu 11.06.2013 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w MGBP w Alwerni. Dokładniej poznaliśmy  sylwetkę jednego z najpopularniejszych poetów, a mianowicie postać Jana Brzechwy. Uświadomiliśmy sobie, że wiele przysłów pochodzi właśnie z jego twórczości literackiej. Niewątpliwą atrakcją było obejrzenie prezentacji multimedialnej, która przeniosła nas w klimat pełnych humoru wierszy poety.  Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością w wymyślaniu zagadek związanych z zabawnymi wierszami bajkopisarza.


 


2013-05-28

Dnia 22 maja 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Na spotkaniu klubowicze omówili książkę Zbigniewa Domino pt.: "Syberiada polska". Jest to  pierwsza część cyklu powieściowego , w którym bardzo realistycznie  przedstawiony jest dramat ludności polskiej wyrzuconej ze swoich domów i masowo deportowanej z Zachodniej Ukrainy na Syberię i do Kazachstanu. Wszystkich uczestników spotkania poruszyły dramatyczne losy głównego bohatera Staszka Doliny i jego heroiczna walka o przetrwanie  na tle dzikiej, ale wspaniałej przyrody syberyjskiej Tajgi.
Książkę polecamy wszystkim czytelnikom!!!

 

 

2013-04-19

W dniu 16.04.2013 r. w ramach DKK przedszkolaki z Alwerni wysłuchały baśni Danuty Bieńkowskiej pt.: O królewnie, co słońca szukała".
Baśń opowiada o cenie, jaką trzeba zapłacić za spełnienie własnych marzeń. W tym wypadku ceną jaka zapłaciła królewna by ujrzeć słoneczny świat było przybranie postaci skowronka. Dzieci zastanawiały się czy słusznego wyboru dokonała królewna córka potężnego Króla Gór i czy spełnienie marzenia da jej pełnię szczęścia.

 

 

2012-12-06

Dnia 5.12.2012 r. po raz ostatni w tym roku  zebrali się uczestnicy DKK dla Dorosłych. Tym razem przedmiotem wspólnego zainteresowania była książka Małgorzaty Kalicińskiej pt. : "Lilka". Wszyscy byliśmy ciekawi czy nowa powieść autorki jest równie dobra jak poprzednie.

Bohaterką książki jest Marianna Roszkowska - kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka poczytnego, kolorowego czasopisma.  Mijają lata - pustoszeje rodzinne gniazdo, umierają bliscy, dochodzi do rozpadu małżeństwa. Konieczność zaopiekowania się nielubianą, samotną, chorą siostrą sprawia, żej poglądy Marianny na życie się zmieniają.

Klubowiczów ogromnie wzruszyła  opowieść o siostrzanych uczuciach i opisy walki z rakiem. To książka, która nas chwilami śmieszyła ale też zmuszała do płaczu i refleksji nad przemijaniem czasu.Napisana potocznym i prostym językiem. Jedynym minusem utworu były wplecione wulgaryzmy w tło akcji. Jest to książka o tym co jest w życiu najważniejsze i najcenniejsze. Historia smutna ale z nutką optymizmu, że zło wyzwala dobro. Gorąco polecamy!!!!

 

 

 

2012-10-25

24 października 2012 r. na kolejnym spotkaniu DKK klubowicze omówili książkę Łukasza Modelskiego pt.: "Wojenne dziewczyny".
Bohaterkami książki są dziewczyny, które w chwili wybuchu wojny stały u progu dorosłości. Każda z nich miała swoje własne plany na życie. Pochodziły z różnych miejsc Polski. Wychowywały się  w różnych środowiskach i w domach o różnym standardzie materialnym. Ale łączyło je jedno: odwaga i pragnienie niesienia pomocy okupowanej Ojczyźnie.

Bohaterki książki opowiadają o swoich losach w sposób prosty, komunikatywny, bardzo bezpośredni, nie zapominając o tym, co trzymało je przy życiu, pomagało przetrwać i nie załamywać się. Czasem to wielka miłość czy przyjaźń, czasem przypadek.
Każda z opowieści zrobiła ogromne wrażenie na klubowiczach, którzy z pasją czytali autentyczne przygody bohaterek.
Nie sposób nie zastanawiać się podczas lektury, jak samemu zachowałoby się w takich sytuacjach, które los postawił przed bohaterkami omawianej lektury.
Książka rewelacyjna!!!

 

 


2012-10-24

W dniu 21.09.2012 roku odbyło się pierwsze spotkanie dzieci w ramach DKK  w Porębie Żegoty. Po przerwie wakacyjnej przybyły nowe osoby do Klubu, które zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki. Na spotkaniach będzie czytana  książka Dimitra Inkiowa pt.:  "Ja i moja siostra Klara". Są to przezabawne przygody rodzeństwa,  które mają ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu .

 

 

 
2012-04-26

W dniu 24.04.2012 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK z dziećmi z Alwerni. Tym razem dzieci wysłuchały książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: "Królewna", z której dowiedziały się, że nic nie jest w stanie zastąpić przyjaźni w życiu każdego człowieka. Bohaterką książki jest  królewna Amelka, która ma wszystko czego zapragnie. Pomimo bogactwa jest samotna. Jej życie zmienia się dopiero po spotkaniu dzieci, które wprowadzają ją w świat  radosnych zabaw. Królewna poznaje wartość prawdziwej przyjaźni.

 

 

2012-04-20

Dnia 4 kwietnia 2012 roku odbyło się spotkanie czytelników w ramach DKK - dla dorosłych. Przedmiotem dyskusji była książka Danuty Wałęsowej pt.: "Marzenia i tajemnice". W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. To "bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień autorki wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń".
Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, że książka jest niezmiernie ciekawa i zaskakująca. Wzbudziła ona ogromne emocje ze względu na szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi autorki. Książkę zdecydowanie polecamy wszystkim czytelnikom!

 

 

2012-04-20

W dniu 23.03.2012 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK z dziećmi z Poręby Żegoty. Uczestnicy wysłuchali książki Ewy Ostrowskiej pt.: "Ósmy cud świata króla Jędrusia". Jej bohaterem był chłopiec, który niespodziewanie zostaje królem i musi wyprowadzić królestwo z bankructwa. Na podstawie opowiadania rozmawiano o zwyczajach i obowiązkach władców ze znanych bajek.Dzieci wcielały się także w postać króla i wypowiadały się na temat jak mądrze rządzić królestwem.  Bajka spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci, gdyż uczy jak być zaradnym, mądrym i pomysłowym w życiu.

 

 

 


 

W dniu 10 stycznia 2012 roku odbyło się spotkanie dzieci w ramach DKK w Alwerni. Nawiązując do  Świąt Bożego Narodzenia dzieci wysłuchały baśni Marii Niklewiczowej pt.: „Wędrówka po choince”. Opowiadanie zainspirowało dzieci do rozmyślań na temat: czym możemy przystrajać choinki w naszych domach. Spotkanie przeplatały śpiewane przez dzieci kolędy i pastorałki o Gwieździe Betlejemskiej, która opromienia drogę każdemu wędrowcowi w Święta Bożego Narodzenia.

 

 


 

Dnia 9 grudnia 2011 roku odbyło się spotkanie DKK z udziałem dzieci z Poręby Żegoty. Nawiązując  do Dnia Świętego Mikołaja czytano książkę pt.: Drogi Mikołaju, nie przyjeżdżaj do nas w tym roku". Dzieci wyrażały swoje poglądy na temat czy trudno dzielić się prezentami z innymi. Całość spotkania zakończyła wspólnie zaśpiewana piosenka o Świętym Mikołaju.

 

 


Dnia 14 grudnia 2011 roku odbyło się spotkanie czytelników w ramach DKK - dla dorosłych. Przedmiotem dyskusji była książka Ewy Ostrowskiej pt.: „Ja, pani woźna”. Uczestnicy spotkania wyrazili pogląd, że autorka w swojej powieści zawarła najważniejsze problemy i zadania, z jakimi na co dzień przychodzi się zmagać kobietom. Jej książka nie tylko  wzrusza do łez, ale również bawi.
Ja, pani woźna” to z humorem napisana książka o tym, jak przewrotny może okazać się ludzki los, który raz przynosi szczęście innym razem zaś pecha. Książkę czyta się  z ogromną przyjemnością, język powieści jest prosty i zabawny. Czekamy na kolejną książkę tej autorki!!!