Zapraszamy do kontaktów z naszą biblioteką przez komunikatory internetowe:
Marcin Margielewski
"Jak podrywają szejkowie"
Dyrektor: mgr Elżbieta Jarczyk
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kontakt:
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni
32-566 Alwernia
ul. Gęsikowskiego 7
NIP 628 19 78 136
REGON 351404286
tel. 12 283 21 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://www.mgbp.alwernia.pl/
Znajdź na mapie: mapa.szukacz.pl maps.google.com
Pracownicy:
mgr Małgorzata Stoczyńska
mgr Aldona Folga–Taborska
mgr Magdalena Świątek - Ryba
Bernadeta Pająk - Główna Księgowa
Biblioteka zaprasza:
Poniedziałek | 10.30 - 18.00 |
Wtorek | 10.30 - 18.00 |
Środa | 8.00 - 15.00 |
Czwartek | 10.30 - 18.00 |
Piątek | 10.30 - 18.00 |
Sobota | 8.00 – 12.00 |
Życiorys Pani Janiny Rogalskiej
Janina Rogalska urodziła się 16 XI 1915 roku, jako trzecie dziecko w rodzinie. Matka Magdalena zajmowała się dziećmi i domem. Ojciec Stanisław jako księgowy, w 1935 roku objął posadę w Alwerni, gdzie osiedlił się na stałe. W 1937 r. Stanisław Rogalski sprowadził do Alwerni swoją żonę i dzieci, wcześniej rodzina Rogalskich mieszkała w Wieliczce i Krakowie.
Janina Rogalska miała rodzeństwo, dwóch starszych braci, Kazimierza i Władysława. Edukację Janina Rogalska rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Wieliczce, a następnie kontynuowała naukę w Krakowie. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Wadowicach, które przygotowało ją do pracy z młodzieżą. W 1937 roku Janina Rogalska otrzymała swoją pierwszą pracę, w prywatnej szkole Sióstr Nazaretanek w Częstochowie, gdzie zastała ją II wojna światowa.
W 1942 roku Niemcy przejęli prywatną placówkę w Częstochowie. Siostry Nazaretanki zostały zmuszone do zamknięcia szkoły. Janina Rogalska została bez pracy. Jej rodzinę wysiedlono z Alwerni więc nie mogła wrócić do domu. Zamieszkała w Krakowie i podjęła pracę w fabryce cukierków i marmolady „Kryształ”. Kiedy wojna się skończyła Janina Rogalska wróciła do Alwerni i postanowiła zamieszkać z rodzicami. Od września 1945 roku Janina Rogalska objęła posadę nauczycielki w szkole w Alwerni. Młodzież w Alwerni z powodu wojny miała duże braki w nauce. Janina Rogalska świadoma tego starała się pomóc młodzieży nadrobić zaległości. Wielką przeszkodą dla jej działania był brak podręczników i lektur obowiązkowych
Wychodząc naprzeciw potrzebom Pani Janina podjęła się zorganizowania biblioteki, innej obok szkoły, placówki kulturalno-oświatowej, która pomagałaby w kształceniu młodzieży. Była ona najbardziej odpowiednią osobą do wykonania tej misji. Znała wartość książki. Jak sama wspominała książka była w jej domu „ chlebem powszednim”. Biblioteka Publiczna zaczęła oficjalnie funkcjonować od 1947 roku, jednak już wcześniej gromadzono księgozbiór. Pani Janina została jej kierownikiem. Nadal była nauczycielką, a bibliotekarstwo traktowała jako pasję. Zgłosiła się jednak na dwustopniowy kurs bibliotekarski, aby doskonalić swoje umiejętności. Pani Janina miała doskonały kontakt z młodzieżą. Była inicjatorką wielu zajęć pozalekcyjnych, prowadziła harcerstwo i organizowała wycieczki krajoznawcze. W 1962 roku dotychczasowy kierownik szkoły Franciszek Stolarczyk przeszedł na emeryturę. Kierownictwo szkoły objęła pani Janina Rogalska. Była doskonałym nauczycielem, aktywnym i otwartym na świat. W latach 60 XX wieku Alwernia zaczęła się intensywnie rozwijać. Janina Rogalska widziała potrzebę budowy nowej szkoły i po wielu perypetiach doprowadziła do powołania Komitetu Budowy Szkoły. W ciągu trzech lat stanął nowoczesny budynek. We wrześniu 1968 roku dzieci rozpoczęły naukę w nowej szkole. Ta szkoła służy nam do dziś!
W 1972 roku Janina Rogalska zrezygnowała z pracy w szkole z powodów zdrowotnych i rodzinnych. Dalej jednak zajmowała się biblioteką, co jak sama twierdziła, stało się to jej drugim powołaniem. Mówiła o sobie „Nauczycielem byłam z powołania, ale i bibliotekarzem też.” Pani Rogalska kierowała biblioteką od 1947 do 1981roku. W 1981 roku została doceniona i otrzymała nagrodę miasta Krakowa „za przybliżanie książki czytelnikom Alwerni.” Natomiast w 1997 roku została wpisana do Złotej Księgi Miasta i Gminy Alwernia za zasługi w dziedzinie edukacji, wychowania i krzewienia kultury, popularyzacji czytelnictwa w Gminie Alwernia. Oba te wyróżnienia miały dla Niej wielkie znaczenie. Janina Rogalska zmarła 3 lipca 2004 r. W 2017 r. Uchwałą Rady Miejskiej w Alwerni została Patronką Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Alwerni.