Spacerkiem po historii


W dniu 18 września br. Bibliotekę w Alwerni odwiedzili literaci, dziennikarze, pasjonaci historii Galicji i Krakowa: Leszek Mazan i Mieczysław Czuma.

Mieczysław Czuma i Leszek Mazan od wielu lat uprawiają różne formy dziennikarstwa (programy radiowe, audycje telewizyjne, publikacje prasowe). Mieczysław Czuma to publicysta, poeta, autor i współautor popularnych książek o Krakowie, zastępca redaktora naczelnego Ośrodka Telewizyjnego w Krakowie w latach1967–1973. Leszek Mazan to publicysta, autor książek o Krakowie i Pradze,  kierownik oddziału PAP w Krakowie, później jej korespondent w Pradze. Znany jako najwybitniejszy polski szwejkolog.

Całe spotkanie  Leszek Mazan i Mieczysław Czuma, przekonywali zebranych o wyższości grodu Kraka nad resztą świata. Nie zabrakło historyjek na temat dobrego wojaka Szwejka oraz wspomnień o „Przekroju”, którego Mieczysław Czuma był redaktorem naczelnym. Goście z Krakowa znani z zamiłowania do anegdot i niezwykłego talentu gawędziarskiego w  zabawny i humorystyczny sposób przedstawili swoją wieloletnią współpracę i książki, które powstały w jej wyniku. Panowie wspólnie napisali m.in. „Austriackie gadanie, czyli Encyklopedia Galicyjska”, „Pępek świata nazywa się Kraków”,
„Opowieści z krainy centusiów”, „Jacy? Tacy!”, „Maczanka krakowska, czyli świat z pawim piórem”, „Poczet serc polskich”. Dłuższą uwagę poświęcili książce „Tate, jedziemy do Krakowa!”, w której opisują wydarzenia związane z integracją narodu polskiego i żydowskiego.

Niezwykle barwne opowieści o niepowtarzalnym uroku Krakowa i Galicji, przytaczane fakty dot. historii Polski oraz anegdoty opowiadane przez dwóch krakowskich dziennikarzy bardzo przypadły do gustu uczestnikom spotkania, którzy chętnie ustawili się w kolejce po  autografy autorów.


Współorganizatorem spotkania byli członkowie Stowarzyszenia „Seniorzy Alwerni”. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu „Niech połączy nas książka i historia-cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę  Alwernia.

FOTORELACJA