Zapraszamy do kontaktów z naszą biblioteką przez komunikatory internetowe:
Eric-Emmanuel Schmitt
"Sekta egoistów"
Instytut Książki i „Rzeczpospolitej" przeprowadzili po raz drugi ranking bibliotek. Projekt pokazał przykłady najlepszych praktyk i miejsc, w których dzięki współpracy lokalnych władz „udaje się przekształcać biblioteki w miejsca spotkań nie tylko z ludźmi, ale także z wiedzą i kulturą”.
Ranking powstał na podstawie ankiet przesłanych do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Oceniane były: powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, księgozbiór na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2001 roku oraz nowe książki zakupione w 2011 roku.
Punkty można było uzyskać za procent dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012, pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2011 roku, dostępne dla czytelników tytuły prasowe (dzienniki, tygodniki, prasa dla dzieci itp.) – posiadanie strony internetowej, dostępność Internetu dla czytelników, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie etc., wolontariat. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i książki dla osób słabowidzących i niewidomych.
Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystano również dane z GUS o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2011 roku.
Biblioteka w Alwerni uplasowała się na 84 miejscu spośród prawie 700 placówek oraz na 13 miejscu w województwie małopolskim.
Zachęcamy do zapoznania z rankingiem bibliotek na http://www.ekonomia24.pl/rankingbibliotek.