Zapraszamy do kontaktów z naszą biblioteką przez komunikatory internetowe:
Cecelia Ahern
"Love, Rosie"
Wszystko co dobre szybko się kończy - a w szczególności ferie czyli czas odpoczynku od obowiązków szkolnych.
Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, których z pewnością uczestnikom ferii zimowych w Bibliotece nie brakowało.
W dniach od 16 do 26 lutego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Alwerni oraz w jej filiach odbywały się zajęcia dla dzieci, które minęły pod znakiem uśmiechu i dobrej zabawy.
Poszczególne biblioteki organizowały projekcje filmów oraz bajek dla dzieci i młodzieży. Odbywały się zajęcia integracyjne, edukacyjne, plastyczne oraz literackie.
W Alwerni bohaterowie filmu pt.: „Śniegusie: zagrożone gatunki” zabrali dzieci w niezapomnianą podróż po kuli ziemskiej pokazując uczestnikom spotkania dlaczego ziemia się nagrzewa i które gatunki zwierząt mogą wyginąć wskutek naturalnych zmian środowiska.
Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały również film oparty na motywach znanej powieści Jacka Londona pt.: „Biały Kieł”. Niezwykle wzruszająca opowieść o losach pewnego wilka, który trafia między ludzi, wśród których nie zawsze jest lepiej niż na wolności. Po wielu złych doświadczeniach tytułowy bohater poznaje wreszcie ludzką przyjaźń oraz nieznane mu dotąd uczucia jak dobroć i lojalność.
Biblioteka w Kwaczale uczciła przypadający na 17 lutego Światowy Dzień Kota zapraszając wszystkie dzieci na spotkanie z niezwykłym, niesfornym, pełnym zwariowanych pomysłów kotem Filemonem, który pobierał życiowe nauki od dostojnego Bonifacego.
Miłośnikom baśni zaproponowano znane i lubiane Baśnie braci Grimm odzwierciedlające ludowe mądrości. Te baśnie w piękny sposób odsłaniają nam prawdy o nas samych, często pomagają zrozumieć wiele spraw. Mówią o konieczności zmagań z trudnościami, o potrzebie stawiania czoła przeciwnościom losu, o nieuchronności cierpienia, starości, śmierci, ale i o nadziejach, sukcesach oraz poczuciu własnej wartości.
W Grojcu dzieci poszerzyły swoją wiedzę w zakresie różnorodności zachowań smoczych postaci z literatury, z zainteresowaniem oglądając bajkę pt.: „Sceny z życia smoków" na podstawie książkiBeaty Krupskiej. Książka napisana z dużym dystansem do wszelkich przywar i ludzkich wad w myśl przekonania, że w smoczych charakterkach, jak w zwierciadle, niejeden człowiek mógłby się przejrzeć.
Biblioteka w Okleśnej zaproponowała projekcję filmu pt.: „Zaczarowany ogród Tomka” oraz zaprosiła dzieci do udziału w warsztatach tworzenia zakładek do książek. Uczestnicy uruchomili swoją wyobraźnię i wykonali bardzo kolorowe, ciekawe prace. Będą one stanowić miłą dekorację biblioteki.
W Porębie Żegoty uczestnicy wzięli udział w warsztatach rozwijających wyobraźnię jak i swoje zainteresowania rozwiązując przydzielone zadania podczas szukania zaginionych rzeczy. Dużym powodzeniem cieszyły się również wyświetlane filmy: ”Most do Terabithii” i „Charlie i fabryka czekolady”.
W Regulicach na pewno w pamięci pozostaną zajęcia literackie połączone z zabawami integracyjnymi. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach na spostrzegawczość i skojarzenia. Z okazji Światowego Dnia Kota uczestnicy wysłuchali opowiadania Emily Horn pt.: „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”, a także obejrzeli ukraińską bajkę animowaną pt.: „Pan Kotowski”. W drugim tygodniu ferii dzieci brały udział w zabawie, w której tworzyły definicję miłości i nienawiści na podstawie bajki Vanessy Simon-Cateli pt.: „Jak dwie krople wody”, poruszającej temat absurdu wojny i strachu przed nieznanym.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach.