Podsumowanie Tygodnia Bibliotek


Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w ramach, którego zorganizowano w placówkach bibliotecznych gminy Alwernia szereg imprez dla czytelników. W tym roku przebiegał  on pod hasłem "Biblioteka inspiruje".

MGBP w Alwerni i jej filie dołożyły wszelkich starań aby pokazać, że w bibliotece można przyjemnie i wesoło spędzić czas.

W sobotę, 7 maja 2016 r. odbyło się I Gminne Dyktando. Uczestnicy stanęli w szranki o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Alwernia 2016. Tekst dyktanda był związany z obchodami 400-lecia założenia Alwerni, a jego autorką była wieloletnia polonistka Krystyna Ryba. Czytelnicy i sympatycy Biblioteki w Alwerni mieli okazję poznać Michała Rusinka - człowieka, który jest doskonałym oratorem, literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Opowiadał on o swojej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. Spotkanie ciekawie prowadzone przez pracownika Instytutu Książki Szymona Kloskę było wzbogacone o liczne anegdoty z życia Wisławy Szymborskiej.  W środę, 11 maja odbyły się zajęcia z dogoterapii prowadzone przez Annę Więcław-Pilarczyk i jej pieska „Aferę”. Tym razem pies swoją miłość, wrażliwość, przywiązanie okazywał osobom związanym z Fundacją Viribus Unitis-Połączonymi Siłami w Babicach, która prowadzi działalność wspierającą ludzi będących w trudnych sytuacjach życiowych oraz niepełnosprawnych. Natomiast najmłodsi czytelnicy z Przedszkola „Tęczowa Kraina” poznali piątkę niedoskonałych bohaterów opowiadania Beatrice Alemagna pt.: „Pięciu nieudanych”. To zabawna, ale skłaniająca do refleksji opowieść, że idealnych ludzi nie ma, a wady można poprzez pracę nad sobą zmienić w pozytywne cechy charakteru.


Tajemnica i przygoda królowała w Bibliotece w Okleśnej. Uczniowie kl. V i VI bawili się w detektywów zainspirowani książką M. Widmarka pt. ”Trzynasty gość”, której treść znali już ze wcześniejszych spotkań czytelniczych. Detektywi musieli powołać grupy śledcze w celu odczytania zaszyfrowanego alfabetem Morse`a hasła, następnie poszukiwali określonego gatunku drzewa wokół biblioteki, oraz informacji w słownikach i encyklopediach na temat naukowców i odkrywców wymienionych w lekturze. Odbyło się również podsumowanie wielu spotkań czytelniczych, w czasie których uczniowie klas młodszych SP w Okleśnej poznawali powiedzenia opisywane w zabawny sposób przez Grzegorza Kasdepkę w książce pt. „Co to znaczy”. Podsumowanie miało charakter turnieju wiedzy, w którym klasy walczyły o tytuł mistrza znajomości powiedzeń. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami udowadniając, że takie powiedzenia jak np. „Gruba ryba”, Tyle co kot napłakał”, „Pozjadać wszystkie rozumy” i wiele innych są dla nich zupełnie zrozumiałe. Turniej był emocjonujący, a poziom wiedzy wyrównany.

W Bibliotece w Kwaczale odbyło się spotkanie autorskie z Wiktorią Mastalerz, uczennicą kl.I Gim., która zaprezentowała swoją twórczość czytając wiersze oraz fragmenty własnej powieści. Klasy IV i V miały okazję zagrać w gry planszowe. Gracze mogli rywalizować w takich grach jak: „Słowo stworki” , „Co słychać na farmie” , „1,2,3 szukam” i wiele innych.
W dniu 12.05 uczniowie kl. I SP w Kwaczale wzięli udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Wcześniej musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu literatury dziecięcej podczas rozwiązywania przygotowanych dla nich zadań. Po uroczystym przyrzeczeniu zostali włączeni do grona czytelników, otrzymując pamiątkowe dyplomy.
Ukoronowaniem Tygodnia Bibliotek był organizowany przez bibliotekę szkolną finał konkursu „Pięknego Czytania” kl. I-III SP w Kwaczale, w którym każdy z uczestników zaprezentował fragment wybranej przez siebie książki.

W Bibliotece w Porębie Żegoty bajkowe postacie powitały na spotkaniu autorskim Małgorzatę Strękowską-Zarembę. Były zgadywanki i liczne pytania do autorki lubianych przez dzieci książek o niesfornym Maciusiu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice brali udział w tworzeniu listy książkowych przebojów. Najwięcej głosów otrzymała książka Cz. Janczarskiego  „O psie, który jeździł koleją”, następnie „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek” oraz „Dżok. Legenda o psiej wierności. „Drzewo czytelnika” pozbawione liści zazieleniło się od serduszek, gdzie dzieci zapisywały powody, dla których sięgają po książki. Przez cały tydzień odbywało się głośne czytanie ulubionych książek z dzieciństwa.

Biblioteka w Grojcu gościła uczniów kl. I SP, którzy przyswoili sobie regulamin i zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, poznali rozmieszczenie książek w bibliotece oraz rozmawiali o poszanowaniu zbiorów, aby mogły służyć innym jak najdłużej. Z zainteresowaniem przeglądali bajeczki /na podstawie ilustracji odgadywali tytuły książek/. Dużo śmiechu było przy wymyślaniu przygód kociąt, później spisanych przez wychowawczynię p. Halinę Dudek.

O szacunku do książek mówiono również w bibliotece w Regulicach. Dzieci z  Przedszkola „Dziecięca Akademia” uczyły się jak być odpowiedzialnym za pożyczone książki. Natomiast uczniowie kl. V SP odbyli podróż historyczną śledząc proces powstawania oraz ewolucji pisma i książki od czasów prehistorycznych po współczesność.

Wszystkim uczestnikom zajęć bardzo serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  Galerii-Lekcje biblioteczne.