Jubileusz 150-lecia Biblioteki w Kwaczale


W dniu 15 maja 2019 r. odbyła się jubileuszowa gala z okazji 150 rocznicy ufundowania biblioteki przez Józefa Patelskiego, przeznaczonej dla mieszkańców Kwaczały, Rozkochowa i Żródeł.

Organizatorami Jubileuszu byli: Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, Burmistrz Gminy Alwernia, Rada Miejska w Alwerni oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni.

Obchody rozpoczęła Msza św. w Kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Kostki w Kwaczale, po której wszyscy zostali zaproszeni na uroczystą sesję Rady Miejskiej, gdzie jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie obchodów 150-lecia Biblioteki Publicznej im. kpt. Józefa Patelskiego. Galę jubileuszową prowadził prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały Henryk Kędziora.


Na obchody jednego z najważniejszych jubileuszy tego roku, przybyli: Senator RP Andrzej Pająk, Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila, Dyrektor WBP w Krakowie Anna Wiśniewska, Dyrektor Biblioteki Powiatowej w Chrzanowie Anna Siewiorek, przedstawiciele organizacji i instytucji samorządowych z Gminy Alwernia i Babic, zasłużeni mieszkańcy Kwaczały oraz wierni Czytelnicy.


Podczas uroczystości goście mieli możliwość obejrzenia wystawy okolicznościowej przedstawiającej historię placówki, kronik dokumentujących działalność biblioteki, książek podarowanych przez Józefa Patelskiego oraz sprzętów z XIX w. pochodzących z Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie oraz kolekcjonerów prywatnych. Część prezentowanych materiałów zostało również wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie.


Współczesny obraz Biblioteki oraz jej miejsce i znaczenie dla społeczności lokalnej pokazał krótki film dokumentalny o Kwaczale. 
Biblioteka przygotowała prezentację multimedialną, która zawierała rys historyczny, najważniejsze fakty z życia placówki oraz pokazywała działalność społeczną, kulturalną i oświatową Biblioteki w Kwaczale. Referat o dziejach Józefa Patelskiego i czasach, w których przyszło mu żyć wygłosił historyk Kamil Bogusz z Chrzanowa. Z kolei lokalny poeta i satyryk, autor licznych fraszek oraz limeryków Wacław Płonka napisał wiersz okolicznościowy, gdzie zawarł życzenia i gratulacje dla biblioteki.

Oprawę artystyczną tego wyjątkowego jubileuszu zapewnił zespół Kontredans, który zaprezentował nie tylko tańce z przełomu XVIII i XIX wieku, ale również pokazał w scenkach tanecznych, modę, obyczaje i balową etykietę.


Jubileusz 150-lecia Biblioteki był wyjątkową okazją do wspomnień, podsumowań i prezentacji jej dorobku oraz uhonorowania wszystkich tych, którzy przez wiele lat pracowali nad upowszechnianiem czytelnictwa w Kwaczale. Wspomniano o długoletnim kierowniku Szkoły Podstawowej Stanisławie Stochlu, Marii Warchoł, która przez wiele lat z poświęceniem kierowała biblioteką, Franciszku Ciurze autorze monografii Kwaczały i okolic. Złożono również podziękowania wieloletniej i zasłużonej bibliotekarce Janinie Kulawik.


Uczestnicy uroczystości wysłuchali wystąpień zaproszonych gości, którzy podkreślali rolę biblioteki i życzyli pomyślnego rozwoju oraz czytelników ceniących moc ukrytą w książkach. 
Obchody jubileuszowe stały się okazją do świętowania dla całej społeczności skupionej wokół spraw kultury, biblioteki i czytelnictwa.


FOTORELACJA