Podsumowanie Tygodnia Bibliotek

W dniach 8-15 maja 2019 r. pod hasłem: „#biblioteka” świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. W MGBP oraz filiach bibliotecznych gminy Alwernia zorganizowano szereg imprez dla czytelników.

W Alwerni odbyło spotkanie autorskie z ilustratorką i bajkopisarką Edytą Zarębską oraz muzykiem Robertem Zarębskim. Autorka opowiadała o swoich przygodach z dzieciństwa oraz pokazywała w jaki sposób rodzą się ilustracje do książek. Towarzyszył jej mąż Robert, który czytał fragment bajki pt. „Opowieści babci Gruni”, oraz śpiewał i uczył dzieci piosenki "Mądra rzeka".

W Kwaczale w związku ze 150 rocznicą ufundowania biblioteki odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Alwerni, której towarzyszyła wystawa poświęcona kpt. Józefowi Patelskiemu, prezentacja multimedialna, film pt. „Etiuda o Kwaczale” oraz program artystyczny w wykonaniu zespołu „Kontredans”. Uczniowie ze SP wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci Edytą Zarębską. Ponadto odbyły się zajęcia plastyczne dla uczniów kl. 3 techniką origami, gdzie wykonano postacie bajkowe metodą origami płaskie koła. To technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych, z trafnie dobranej liczby kół. Uczniowie kl. 3 wzięli również udział w zabawach z literaturą. Zmierzyli się z różnymi zadaniami. Walczyli z bykami (ortograficznymi) czy próbowali uratować króliczka. Sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz nt. wierszy Juliana Tuwima oraz wybrali się na wycieczkę pociągiem naładowanym przedmiotami na określoną literkę. Nie zapomniano również o uczniach kl. 1 SP, których włączono uroczyście do grona czytelników. Pasowanie poprzedzono quizem dotyczącym twórczości J. Brzechwy i znajomości literatury dla dzieci. Po przyrzeczeniu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Biblioteka również gościła przedszkolaków. W czasie zajęć dzieci wcieliły się w rolę czytelnika i bibliotekarza. Wysłuchały również opowiadania pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek” R. Bonilla, o tym, że książka i wyobraźnia potrafią zdziałać cuda. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały zakładki książkowe.

Biblioteka w Porębie Żegoty zamieniła się w wyspę piratów. Zaproszone przedszkolaki poznały zwyczaje piratów, otrzymały nowe pirackie imiona i wspólnie uczyły się pirackiego hymnu. Maluchy z radością dołączyły do naszej bibliotecznej załogi i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w poszukiwanie skarbu. Aby rozszyfrować wszystkie zagadki i odnaleźć skarb mali piraci musieli wykazać się sprytem oraz umiejętnością współpracowania ze sobą.


W Grojcu w trakcie zajęć z uczniami klasy 2 SP rozmawiano o ogólnych zasadach korzystania ze zbiorów bibliotecznych, objaśniono pojęcie biblioteka, karta czytelnika oraz przedstawiono proces wypożyczania książek do domu. Uczniowie przyswoili sobie regulamin i zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, poznali rozmieszczenie książek w bibliotece oraz rozmawiali o poszanowaniu zbiorów, aby mogły służyć innym jak najdłużej.

Dzieci z Przedszkola w Regulicach odwiedziły Bibliotekę i wzięły udział w zajęciach literackich. Czytano książkę Johna Kelly`ego pt. „Mogę być w waszej paczce” i opowiadanie „Najwyższa na świecie wieża z książek”. Przedszkolaki poznały wartość prawdziwej przyjaźni i doceniły moc książki w spełnianiu marzeń. Dodatkowym elementem było układanie wieży z książek znajdujących się w bibliotece.

W Okleśnej odbyły się dwa spotkania czytelnicze. W trakcie pierwszego uczniowie klasy II SP wzięli udział w literackich zgadywankach. Odpowiadali na pytania związane z bohaterami literackimi znanych książek i opowiadań. Drugie spotkanie było przeznaczone dla uczniów klasy III SP, którzy poznali serię książek Martina Widmarka i Heleny Willis pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.


Tydzień bibliotek dobiegł końca, mamy nadzieję, że poprzez zabawę wszyscy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności.

FOTORELACJA