Zapraszamy do kontaktów z naszą biblioteką przez komunikatory internetowe:
Jacek Hugo-Bader
"Skucha"
W dniu 21 maja 2019 r. odbyło się spotkanie ze znanym oraz lubianym podróżnikiem Przemkiem Kossakowskim. Organizatorem była MGBP w Alwerni i Stowarzyszenie Młoda Alwernia. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób.
Przemek Kossakowski pokazał prezentację, w której zawarł całe piękno i różnorodność kulturową Indii. Opowiedział o atmosferze i osobistych odczuciach z pobytu w położonym nad Gangesem, świętym mieście Waranasi. Do tej duchowej stolicy, którą wg wierzeń ufundował Bóg Śiwa przybywają wyznawcy hinduizmu aby tutaj umrzeć. Ciało ich zostaje spopielone, a prochy rzucone do Gangesu. Każdy hinduista przynajmniej raz w życiu powinien dokonać rytualnego obmycia w świętych wodach, w celu oczyszczenia z grzechów. Realistyczny opis ceremonii kremacji oraz dryfujących w Gangesie nie do końca spalonych ludzkich ciał wywarł piorunujące wrażenie na wielu uczestnikach spotkania. Przemek Kossakowski nawiązał również do tajemniczej sekty Aghori, której wyznawcy wydobywają ciała z Gangesu, odcinają im głowy, posypują się prochami ze stosów zmarłych oraz wykorzystują kości ludzkie do swoich rytuałów.
Kończąc spotkanie dziennikarz opowiedział o swoim pobycie w Gruzji, o gościnności mieszkańców, którzy przy każdej okazji częstowali ekipę telewizyjną rodzimą wódką o nazwie czacza /ok.60% alkoholu/. Wspomniał również o wiosce Shukhuti /region Guria/, w której kultywuje się wielkanocny zwyczaj gry w Lelo Burti /ludowe rugby/. Zwycięska drużyna zanosi piłkę na cmentarz, gdzie świętuje i wspomina zmarłych.
Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim okazało się fascynującą podróżą po egzotycznych Indiach i gościnnej Gruzji. Była to niezapomniana lekcja historii, tradycji i kultury. Autorowi udało się nie tylko rozbawić i zaciekawić ale również poruszyć słuchaczy.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Medialna Moc Książki- cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” .
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.