Spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem


W czwartek, 3 października b.r. gościem MGBP w Alwerni był aktor filmowy i telewizyjny Marian Dziędziel.

Spotkanie zorganizowali: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni i Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”, a prowadził je pisarz i animator kultury Dariusz Rekosz.

Dzięki materiałom audiowizualnym i rozmowie z aktorem uczestnicy poznali najważniejsze epizody z życia artysty. We wspomnieniach nawiązano do pierwszych wcieleń aktorskich m.in. w serialach „Stawka większa niż życie” i „Blisko, coraz bliżej” oraz filmach Wojciecha Smarzowskiego (m.in. „Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”). Marian Dziędziel opowiadał o początkach na scenie oraz ekranie, o swoich pasjach, przygodach na planach filmowych, młodości i wyborze zawodu aktorskiego. Podczas spotkania żartował, śpiewał, recytował wywołując u publiczności salwy śmiechu i oklaski, będące wyrazem uznania dla aktora. Na pytanie czy czuje się sławnym odpowiedział skromnie słowami Johanna Straussa z operetki „Baron cygański” „Wielka sława to żart! Książę błazna jest wart..."

Po spotkaniu można było kupić filmy, zdobyć autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z Marianem Dziędzielem.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Marian Dziędziel pochodzi ze Śląska. Absolwent PWST w Krakowie. Od 1969 roku w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego. Za rolę w filmie Wesele (reż. W. Smarzowski) otrzymał nagrodę aktorską (najlepsza pierwszoplanowa rola męska) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004) i Polską Nagrodę Filmową Orzeł (2005). W 2010 roku otrzymał "Złotą Kaczkę" miesięcznika Film dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010.

W 1983 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2012 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2013 za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i teatralnej, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

FOTORELACJA