Kochajmy pszczółki!


Dnia 21.07. 2020 r. w Domu Ludowym w Okleśnej odbyły się warsztaty pod hasłem „Z pracowitą pszczółką”.

Swoją ogromną wiedzą o pszczelarstwie dzielił się z uczestnikami warsztatów mieszkaniec Gminy Alwernia, prezes Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy „Nektar” Edward Majchrowski, który nakreślił dzieciom jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły i za co są one odpowiedzialne. Uczestnicy dowiedzieli się, że tak jak w każdym państwie na czele stoi przywódca, w ulu jest nią królowa – matka, która jest najważniejsza w całej „pszczelej rodzinie” – to ona znosi jaja z których wylęgają się młode. Są też pszczoły robotnice: zbieraczki miodowe i pyłkowe, magazynierki i trutnie. Każdy ma określoną funkcję jaką pełni w ulu, każdy ciężko pracuje dla dobra całej społeczności. Interesującą ciekawostką jest również fakt, że członkowie  pszczelej rodziny porozumiewają się między sobą za pomocą tańców i dźwięków.

Prowadzący wyjaśnił co to jest wosk pszczeli , mleczko pszczele, pierzga, kit pszczeli – propolis oraz jad pszczeli. 
Uczestnicy mogli zobaczyć pokazowy ul z pszczołami, podkurzacz do wytwarzania dymu, miotełkę do zrzucania pszczół z plastra, dłuto oraz specjalne ubranie połączone z kapeluszem pszczelarskim, które mogli przymierzyć. Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja miodu z pasieki, a każdy z uczestników samodzielnie wykonał świece z wosku pszczelego.

Mamy nadzieję, że warsztaty uzmysłowiły uczestnikom znaczenie pszczół w życiu człowieka i ich rolę w ogólnym ekosystemie. Dzieci na pewno zapamiętają również to, że pszczoły nie tylko produkują smakowity miód ale przede wszystkim zapylają rośliny, dzięki czemu powstają nasiona i owoce.


Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Magia kolorów w książce i życiu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW