Narodowe Czytanie 2020


W sobotę, 5 września br. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni po raz kolejny zaprosiła miłośników polskiej literatury do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która została zainaugurowana w 2012 roku.

Na przestrzeni kolejnych lat idea promowania polskiej literatury stała się bardzo popularna wpisując się na stałe w kanon corocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania została „Balladyna”, wybitne dzieło polskiego romantyzmu, powstałe w Paryżu podczas emigracji J. SłowackiegoW tym roku wspólne czytanie „Balladyny” zorganizowano w Budynku Wiejskim w Porębie Żegoty.

Organizatorami byli: Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila, MGBP w Alwerni oraz Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.

Tekst „Balladyny” czytali: Beata Nadzieja-Szpila- Burmistrz Gminy Alwernia, Tomasz Tomaszewski- przew. Rady Miejskiej, Edward Majchrowski- radny Rady Miejskiej w Alwerni, Zofia Grondalczyk- prezes Stowarzyszenia na Rzecz Poreby Żegoty i bibliotekarka Aldona Folga-Taborska. Wszyscy na pamiątkę otrzymali egzemplarz „Balladyny” Juliusza Słowackiego ostemplowane pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Niespodzianką tegorocznego Narodowego Czytania było spotkanie z polską pisarką, autorką książek o charakterze obyczajowym, krakowianką z urodzenia Edytą Świętek, która opowiedziała o swoich pasjach, zainteresowaniach i warsztacie pisarskim.

Podczas uroczystości zgromadzona publiczność mogła podziwiać również wystawę pt.”Słowacki wielkim poetą był” poświęconą życiu i twórczości polskiego romantyka i wieszcza narodowego.

Dziękujemy lektorom za mistrzowskie czytanie, dyrektorowi SOK w Alwerni Markowi Skowronkowi za pomoc w nagraniu tego ważnego wydarzenia kulturalnego i wszystkim za udział w tej pięknej akcji promującej wspólne czytanie literatury polskiej.

FOTORELACJA